15 Şubat 2009 Pazar

Tek "Cale" Maç


Yaşımız itibariyle hatırladığımız sezonların şampiyonlarının performanslarından aklımızda kalanlar, son dakikalarda atılan gollerle kazanılan ve kötü oyuna rağmen önemli deplasmanlardan elde edilen puanlardır. Çünkü denir ki, şampiyon olacak takım kötü oynadığı maçları da kazanmalıdır. İyi oynadıklarında pek fazla problem olmaz zaten.

Trabzonspor bu sene, her ne kadar yönetim halen dile getirmek istemese de, rakiplerinin de durumuyla geri dönüşü olmayan bir şampiyonluk yoluna girmiştir. Ve bu yolda Trabzonspor’un son iki haftadaki maçlarına baktığımızda, takımın ilk paragrafta belirttiğim durumu aynen yaşadığını görüyoruz: son dakikada atılan bir golle gelen 3 puan ve kötünün de kötüsü bir futbola rağmen İnönü deplasmanından kazanılan 1 puan. Görüntü o ki Trabzonspor sadece sezon geneli olarak gösterdiği oyun anlamında değil, bu kıstaslarla da şampiyonluk iddiasını sonuna kadar kovalayacağını sergilemiştir.

Aslında oyuna baktığımızda gerçekten şaşırtıcı performanslar gördük, hem olumlu hem olumsuz anlamda. Olumsuz olarak üç aşağı beş yukarı düşünceler ortaktır ancak Trabzonspor için bu kapkaranlık gecede tek ışık Hrvoje Cale oldu. Trabzonspor’a geldiğinden beri en iyi performansını sergileyen Cale, ilerleyen haftalarda değeri daha da fazla anlaşılacak golün de asistini yaptı. Hırvatistan A Milli Takımı adayı kadrosuna çağrılmak yaramış belli ki kendisine, bugün gerçekten parçalanmış mahvolmuş Trabzonspor takımın en iyi fubolcusuydu.

Genel olarak bakıldığında Trabzonspor’un geçen haftaki Ankaragücü maçıyla başlayan ve bugün artarak devam eden kötü futbolunun moralleri apaçık bir şekilde bozduğu bir gerçek. Ankaragücü maçı sonrası ilgililer ders aldık demişti ama bugünkü futbol sonrası bunun sadece sözde kaldığını gördük. Hani merak içindeyiz acaba bugün Trabzonsporlu futbolcular “bakalım en kötü oynayınca ne olur”a cevap mı aradılar. Çünkü gerçekten bu futbolun başka hiçbir izahı olamaz. Şimdi insan şunu düşünmüyor da değil. Eğer ders aldığınız Ankaragücü maçı sonrası böyle bir futbol oynadıysanız, şu Beşiktaş maçını tamamen kafanızdan silin de ondan da kazara ders falan almaya çalışmayın, zira kötü oluyor sonu.

Diyecek çok fazla bir şey de yok aslında, moralleri çok fazla bozmaya gerek yok. Hazır uzun bir süreden sonra ilk defa da ligin bu evresinde zirvedeyken. İlla ki düzelecektir. Yani düzeleceğini umuyoruz, inşallah yanılmayız.

2 yorum:

  1. maçın özetini izledim az evvel, trabzonspor'un attığı gol gerçekten çok güzel. o pası herkes kolay kolay veremez.

    YanıtlaSil
  2. bu arada ilk yazın da hayırlı olsun, devamını bekliyoruz :)

    YanıtlaSil