26 Nisan 2009 Pazar

Aziz Yıldırım Döneminden Kesitler


Aziz Yıldırım Fenerbahçe'ye Şubat 1998'de başkan seçildi. 11 yılı aşkın bir süre geçmiş. Bu sezonu da sayarsak tam 12 sezondur Fenerbahçe onunla yönetiliyor. Baktığımızda 12 sezonda 4 şampiyonluk yaşamış Fenerbahçe, 4 kez 2. olmuş, 1 kez 3. olmuş, 1'er kez de 4. ve 6. olmuş. Bu sezonu da büyük ihtimal 5. veya 6. sırada tamamlayacak takım. Aziz Yıldırım'dan önceki 39 yılına, yani ligin geri kalan bölümündeki sıralamalarına bakalım Fenerbahçe'nin. 13 kez şampiyon olmuş Fenerbahçe, 12 kez de 2. olmuş. Aziz Yıldırım dönemindeki şampiyonluk ve 2.'lik sayılarıyla, daha öncekiler aynı oranda. Bu da demek oluyor ki, Aziz Yıldırım dönemindeki muhteşem bütçelerin kulübün başarısına pek de katkısı yok. Yani Fenerbahçe iyi-kötü bir ortalama yakalamış lig tarihinde, Aziz Yıldırım yerine daha az paralı bir başkan olsaydı da, bu başarı gelebilirdi, büyük ihtimal de gelirdi. Bu da demek oluyor ki, Aziz Yıldırım ve ekibi, Türkiye ligi düzeyinde başarısızdır. Ortalama bir bütçeyle 4 şampiyonluk, 4 ikincilik gelseydi, Aziz Yıldırım da başarılı sayılırdı fakat harcanan para ortada...

2 yorum:

 1. buradan ''aziz yıldırım başarısızdır'' sonucunu çıkardığın için hayli uçmuş olmalısın.

  YanıtlaSil
 2. Sevmediğiniz Aziz Yıldırım'ı başarısız göstermek için bu kadar açık ve net kasmanıza gerek yoktu. Aziz Yıldırım'ın Başkanlık döneminin "o kadar da başarılı değil" gözüksün diye dönem şartları vs. işine hiç girmeden sadece "sayı" bazlı konuşmak istediğinizde bile elinize fazla malzeme geçmediğinden önce Fenerbahçe'yi SPOR kulubünden "futbol" kulubüne indirgemişsiniz, ardından da sadece "annemizin ligi" kulubü yapıp, Avrupa liglerine hiç girmemişssiniz bakıyorum.

  Kendisinden önceki istatistikler, istediğiniz rakamları versin diye, 60-70lerdeki başarılardan medet umarak sectiğiniz "39" yıla değil de; Başkanlık süresi olan 12 yıllık süreden hemen önceki 12 yıla bakalım bir de isterseniz? Kaç şampiyonluğu, kaç ikinciliği var Fenerbahçe'nin? zira Aziz Yıldırım 60-70lerin Fenerbahçesini değil 90ların Fenerbahçesini devraldı, 90ların Türkiye lig ortamında!

  Aziz Yıldırım dönemi hakkında artık çok geride kalmış başarıların arkasına saklanarak, istatistikleri çarpıtıp, başarıyı sadece "futbol takımı bizim ligde ne yaptı" ya indirgeyerek getirebildiğiniz tek eleştiri "ama kendisinin başkanlığı döneminde Fenerbahçe'nin genel tarihinde yakaladığı lig başarısı istatistikleri kadar başarı var" ise, bu Aziz Yıldırım döneminin "başarısız" olduğunu filan göstermez, bilakis bula bula bunu bulabiliyorsa kendisine muhalefet edenler, başarısının kanıtıdır.

  Bu arada Aziz Yıldırım'ı eleştirmek için kullandığınız "bu bütçeye bu mu?" argümanındaki o "bütçe" kimin eseri diye de sorarlar adama... O kendisine karşı silah olarak kullandığınız o "bütçe" de bu adamcağızın eseri... Onun başarılı başkanlığı sayesinde "zenginleşti" kulüp de bu bütçeler konuşuluyor. Sanki milyon dolarlık bütçelere sahip bir kulübün başına şans eseri geldi de paraları o günden beri saçma sapan çar cur etmekte havası yaratılmaya çalışılması cidden komik duruyor.

  YanıtlaSil