5 Haziran 2009 Cuma

Rijkaard Galatasaray'da!


Birkaç hafta evvel Telegol'de bir iş adamının uçakta Rijkaard ile görüştüğü söylenmişti. Önce Ahmet Çakar ve diğer yorumcular Rijkaard'ın Türkiye'ye geldiğine inanmamıştı, sonra iş adamı yayına bağlanıp her şeyi anlatmıştı. Rijkaard'ın kendisine Galatasaray için gelmediğini söylediğini açıklamıştı. Bu yüzden de Fenerbahçe için geldiği konuşulmuştu.

Üzerinden zaman geçti, baktığımız zaman Rijkaard Galatasaray'ın başına geçti. İş adamına ayıp etmiş bu arada yalan söyleyerek. Kariyerine baktığımız zaman Portakallar'ı çalıştırdı 1998-2000 arası. O ara Hollanda Milli Takımı'nı acayip seviyordum, güzel futbol oynatmıştı takıma. İtalya'ya unutulmaz maçta elenmişlerdi.

Daha sonra 5 yıl Barcelona'yı çalıştırdı. İlk yılında Valencia şampiyon oldu, sezonu 2. tamamladılar. 2. ve 3. yıllarında şampiyon oldular, aynı zamanda Şampiyonlar Ligi'ni de kazandılar Arsenal'i yenip. Diğer yılları da 2. ve 3. tamamladılar.

Rüştü'yü oynatmadığı için Türkler ona biraz kıldırlar, benim de tepkimi çekmiştir bu hareketiyle. Geçtiğimiz gün Telegol'de Rüştü konuktu, Serhat Başkan ona Rijkaard Türkiye'de başarılı olabilir mi dedi, o da "Sanmıyorum" dedi, o kadar iyi bir hoca değil demeye getirdi. Tabii kendisini oynatmadığı için objektif konuşamıyor olabilir fakat Rüştü de boş insan değil. Elbette bir bildiği vardır. Rijkaard'ın kararları tek başına vermediğini, futbol direktörü Begiristain'ın çok etkili olduğunu söyledi.

Rijkaard'ın en azından ilk yılında başarılı olacağını sanmıyorum. Türkiye'yi tanımıyor, bu çok önemli bir dezavantaj. Bunun dışında Portakallar ve Barcelona gibi iki efsaneyi çalıştırdı, Galatasaray'ın kadrosunun onlar kadar kaliteli olmadığını herkes kabul ediyordur herhalde. Ama Galatasaray'dan en az 2-3 yıl ayrılmazsa başarılı olmaması için bir neden yok.

Tüm Galatasaray camiasına hayırlı olsun...

1 yorum:

  1. rüştü kendiyle çok çelişti.Önce o takımda rijkaard'ın hiç bir etkisi yok.en son onun dediği oluyor dedi.kendisini oynatmaması için ise açıklama olarak rüştü'yü klüp transfer ettiği için rijkaard'a danışılmadığı için oynatmadığını açıkladığını söyledi.madem hiç etkisi yoktu da kendisinin isteği dışında alınan adamı oynatmayacak kadar etkili bir tavrı nasıl sergileyebildi ? Hani Cruyff veya Begiristain'in dedikleri oluyordu takımda ? adam seni onlar istediği halde kesip yerine genç valdez'i oynattıysa ve başarısız bir sezon geçirmesine rağmen bundan dönmediyse demek ki sen yanılıyorsun Rüştü.kuyruk acısı olabilir ama yorum yapmak zorunda da değilsin yani.Müslüman olduğun için oynatmadığını söyleyip,öbür dünya da karşılaşırız elbet diyerek samanyolu televizyonuna onları mutlu edecek demeçler verirken iyiydi ama şimdi o adam müslüman bir ülkede,müslüman oyuncularla yine müslüman takımlara karşı mücadele edecek ne iş ?

    YanıtlaSil