2 Ağustos 2009 Pazar

Bir Derbi Daha Geldi Çattı


Öncelikle bu karşılaşmanın hiçbir şey için ölçü olmayacağını kimse unutmamalı. Fenerbahçe de Beşiktaş da rakibine 6 gol atsa, kimse ilk 2'ye gireceğinin garantisini veremez. Dolayısıyla, karşılaşmanın sonucunun verdiği gazla atıp tutmamak gerek. Ha ne olacak, 2 gün, 1 hafta sevinecek kazanan taraftar, diğer tarafla alay edecek. Sonra unutulup gidecek.

Bir ikincisi, bu karşılaşmaların pek önemi yok ülkemizde. Zaten olsaydı Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Kupaları kaldırılmazdı. Diğer büyük liglerde olduğu için, biz ezik miyiz denilerek yeniden oynanmaya başlandı. Tabii bir de azımsanmayacak bir gelir kazandırıyor. Tsyd Kupası bile önemlidir bana göre bu kupadan. Nedeni ise, 3 büyüklerin birbirleriyle oynamaları ve kendi sahalarında mücadele etmeleri. Cumhurbaşkanlığı Kupası eskiden Ankara'da oynanıyordu, Süper Kupa adıyla önce Almanya'da oynandı, şimdi de kimsenin gitmediği Olimpiyat Stadı'nda oynanıyor.

Takımlara gelirsek, iki hoca da Türkiye Ligi'nin kurdu ve karşılaşacakları rakipleri çok iyi tanıyorlar, şampiyon yaptılar. Zaten Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı bu sene Galatasaray'a karşı avantajlı hale getiren bu. İki takım da hazır olmayabilir, zaten lig başladıktan 3-4 hafta sonrasına kadar ağzımı açmam takım kötü oynuyor diye. Önemli olan 4. haftadan sonrasıdır. Beşiktaş güçlü takımlarla hazırlık maçları oynadı, Fenerbahçe vasat takımlarla karşılaştı. Yarınki maç ortadadır bana göre. Betsson Beşiktaş'ı avantajlı gösteriyordu en son baktığımda, değişmiş olabilir şu an.

Dileğim bol gollü ve sakatlık yaşanmayan bir karşılaşma olması. 3-3 bitsin, 4-3 bitsin. Bol gollü karşılaşmalar her zaman hatırlanır ama yarın karşılaşma 0-0 bitse kimse hatırlamaz. Ayrıca dediğim gibi sakatlık olmaması da çok önemli. Yarın Alex veya Nihat sakatlanıp uzun süreli sakatlanacaklarsa, eminim iki takım taraftarı da alın kupa sizin olsun der.

Son olarak, bu karşılaşmanın her sene 1. Lig'de takımı bulunmayan başka bir şehirde oynanmasını istiyorum. Olimpiyat Stadı'nda oynanmasının bir mantığı yok. Tabii bunun için stadın büyük olması gerekiyor, minumum 15 bin kişi alacak bir stad. Adana 5 Ocak olabilir, Erzurum Cemal Gürsel olabilir, İzmir'deki stadlar olabilir, Şanlıurfa'daki stadında da kapasitesi fena değil bildiğim kadarıyla. Ha bunu niye istiyorum, diyelim maç Erzurum'da oynandı. Erzurum'da oturan bir çocuk İstanbul'a veya büyük bir şehire taşınana kadar zor izler 3 büyükleri. Belirli bir yaştan sonra izler ama çocukluktaki heyecan hiçbir zaman yaşanamaz.. Belki büyük Fenerbahçeli, büyük Galatasaraylı, büyük Beşiktaşlı bir çocuk yetişecek o gün o stadda. İstanbul'daki çocukların maça her zaman gidebilme imkanları var ama Erzurum'dakinin yok...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder