10 Eylül 2009 Perşembe

Arda'nın Direkten Dönen Şutu


Devamlılık futbolda en önemli şeylerden biri. Milli Takımımız art arda bütün turnuvalara katılsa, sadece önümüzdeki Dünya Kupası'na katılamasa, olur böyle şeyler der, geçerdik. Hollanda, İngiltere gibi devler de son yıllarda önemli turnuvalara katılamadılar. Fakat sadece 1 kere. Ekol olmak, Hollanda, İngiltere, Brezilya, İtalya gibi herkesin ilk 11'ini sayabildiği bir takım olmak istiyorsak devamlılık şart. Tabii bundan 15-20 yıl öncesindeki Milli Takımın durumu ortada... Çok büyük aşama kaydettik. 1980'lerin ortalarında birisi "Türkiye Dünya 3.'sü olacak, Avrupa'nın en iyi 4 takımı arasına girecek" dese kimse inanmazdı, bir tarafıyla gülerdi. Ama bunları gerçekleştirdik, gerçekleştirecek gücümüz de var. Yoksa takımımız kötü olsa, kaliteli futbolcularımız olmasa ve Dünya devleriyle aramızda büyük fark olsa, kimse Milli Takım Dünya Kupası'na katılamıyor diye oyunculara ve Fatih Terim'e hesap soramaz.

Biz elemelere Euro 2008 yarı finalisti apoletiyle geldik. Tamam, grubumuzda Avrupa Şampiyonu İspanya vardı. Zaten kimse grup liderliğini hedeflemiyordu -hayalperest olanların dışında- . 2. olmamız gerekiyordu. Sonuçta grubumuzdaki diğer takımlar Euro 2008'de yoktu. Avrupa 4.'sü takımın taraftarları olarak hakkımız 2.'lik beklemek gruptaki diğer takımlar Euro 2008'de yoksa. Ama büyük bir mucize olamazsa play-off dahi oynayamayacağız...

E doğal olarak başta Fatih Terim olmak üzere bütün ekibin suçu var bu başarısızlıkta. Başarıda nasıl övüyorsak hepsini, başarısızlıkta da olumsuz eleştiriden doğal bir şey yok. Kimse kusura bakmasın.

Euro 96'ya katıldık, Fransa 98'e katılamadık, Euro 2000'de çeyrek final oynadık, 2002 Dünya Kupası'nda 3. olduk, Euro 2004 ve 2006'daki Dünya Kupası'nda yoktuk. Euro 2008'in yarı finalistiyiz ve çok çok büyük bir ihtimal 2010'da yokuz. Önemli son 8 turnuvanın 4'üne katılamamış olacağız. Bu 8 turnuvanın hepsinde olmayı -tümünde başarısız olsak da- , Dünya 3.'lüğüne ve Euro 2008'deki ilk 4'e tercih ederdim.

Dün akşama gelince... Yazacak fazla bir şey yok aslında. Yenmemiz gerekiyordu, yenemedik. Gerisi boş. Hakem bence gayet kötüydü ama bizim önce kendi futbolumuza bakmamız lazım. İlk 11'imiz Hamit-Tuncay-Ceyhun dışında Fenerbahçe ve Galatasaraylı futbolculardan oluşuyordu. Göze batan birkaç futbolcumuz haricinde geri kalanlar vasatı aşamadılar maalesef... Kaleci Volkan harikalar yarattı. Gerçi Bosna'nın kalecisi de çok iyiydi. Maçın kahramanları iki kaleciydi bana göre. Volkan'ın haricinde Servet ve Emre Belözoğlu diğer Milli futbolcularımıza göre bayağı iyiydiler. İkinci yarıdaki değişiklikler oyuna olumlu yansısa da (gerçi genç İsmail de pek varlık gösteremedi) Bosna Hersek üstün olan taraftı. Önder, Gökhan Gönül, Hakan Balta, Ceyhun vs. dün akşam kötüydüler... Ama milletçe yine insanları 90 dakikaya göre yerin dibine batırma hastalığına tutulduk. Dün akşam süper oynayan Volkan'a aylar önce "kaleci falan değil" diyenler yine aynı insanlar değil miydi?

Kritik maçtı ama iş bu noktaya gelmemeliydi. Fikstür çekildiğinde, Bosna deplasmanından alınacak 1 puana kimse hayır demezdi... Bizim sorunumuz dün kaybedilen puanlar değildi zaten. Ama yıkım olunca insanlar dün kötü oynayan futbolculara yükleniyor. Evimizde oynadığımız Belçika maçında kaybedilen 2 puan, Estonya deplasmanında bırakılan 2 puan ve evimizde İspanya'dan puan alamamamız, durumumuzu bu hale getirdi.

Son olarak, Arda'nın direkten dönen şutu gol olsaydı veyahut yine kritik pozisyonlarımızda top ağlarla buluşsaydı, kazansaydık, bu futbolcular ve Fatih Terim kahraman ilan edilecekti Euro 2008'de bazı maçlardan sonra kötü futbola rağmen yapılan gibi. Futbol böyle bir şey işte...

2 yorum:

 1. volkan , harika

  önder, halı sahada kaleci olarak almam

  servet, türkiyenin en iyisi

  gökhan,beceriksiz

  balta,kendine sap olamaz

  tuncay,sıfır verim

  emre,sinirinden kaynaklı sertlik oyuna olumlu değil

  hamit,oyununu oynayamadan kendini bençte buldu

  ceyhun, sıfır şutla maç tamamladı serbest atışları 2 metreden öteye gitmedi fatih terimi saygıyla anıyorum

  arda, umarım ctesi günü biz karşı aynı oyunu oynar

  semih,yedekten girecek başka yolu yok

  YanıtlaSil
 2. baskete kaymışım biraz serbest atış , benç filan

  uh ah dev adam modu

  YanıtlaSil