4 Eylül 2009 Cuma

Piyasadaki Futbol Programları


Çoğu futbol izleyicisi gibi ben de hafta sonları oturup futbol programlarını izlerim. İzlediğim iki tarz program var, biri teknik-taktik analizin yapıldığı, diğeri ise gırgır-şamatanın olduğu. Halka hizmet olsun diye -belki bir taraftarın çok beğendiği bir yorumcu bir programda çıkıyordur artık ve haberi yoktur- 2009/2010 sezonunda yayınlanan programları yazmak istiyorum...

Kanal D: Yanlış bilmiyorsam Kanal D'de futbol programı yok. Daha önceki yıllarda İlker Yasin'in önderliğinde Engin Verel ve birkaç yorumcu ile programlar yapılıyordu ama demek futbol programları Kanal D'ye para kazandırmıyor ki şu an bir tane bile program yok.

Atv: Kanal D için yazdığım her şey Atv için de geçerli. Uzun bir süre ersin düzen yönetiminde Ahmet Çakar/Gürcan Bilgiç/Kazım Kanat'lı Santra'yı keyifle seyrettim fakat ekip dağıldı. Onlarda da şu an futbol/spor programı yok.

Show Tv: Santra ekibinin dağılmasından sonra bilindiği gibi Ahmet Çakar Altıpas'a geçmişti Gürcan Bilgiç'le beraber fakat o ekip de dağıldı. Melih Gümüşbıçak 6 pas'a devam ediyor bildiğim kadarıyla. 6 Pas pazar geceleri 00:30'da yayınlanıyormuş, hiç izlemedim bu sezon, izlemeyi de düşünmüyorum açıkçası. Melih Gümüşbıçak'ın dışında Atilla Gökçe, Serdar Bali ve Can Çobanoğlu varmış ekipte. Show Tv'nin sitesinde öyle yazıyor en azından.

Star Tv: Ertem Şener'li Futbolig devam ediyor fakat ekip tamamen değişti. Pazar gecesi 00:30'da yayınlanan programı Cem Dizdar için izliyorum ara ara. Onun dışında Selçuk Yula, Bilgin Gökberk ve Ali İsmet Ural var. Aslında ilk başta Cem Dizdar, Uğur Meleke ve Bilgin Gökberk'miş kadro. Fakat Uğur Meleke son anda vazgeçmiş. Selçuk Yula için geçici demişler fakat şu an devam ediyor. Pek uzun süre devam edeceğini sanmıyorum programın bu ekiple.

Kanaltürk: Telegol ve Serhat Ulueren'le Son Nokta var Kanaltürk'te bilindiği gibi. Telegol 1 numaralı programım, değişeceğini de sanmıyorum. Ahmet Çakar'ın dışında Gökmen Özdenak var ve gitgide şov adamı oluyor. Tanju da iyiydi aslında, geçen seneki ekipten bir o yok. Sinan Engin, Ziya Şengül'ü de yazalım izlemeyenler için. Maç olan her akşam var Telegol, ama asıl pazar geceleri. Futbolig'le çakışıyor... Serhat Ulueren'le Son Nokta ise pazartesi akşamları. Telegol'den farkı, Serhat Ulueren her hafta bir konuk alıyor sadece. Geçen hafta Ali Şen vardı, bir hafta önce Sinan Engin, ondan önce de Ahmet Çakar. Telegol kadar beni güldüren bir başka program daha yok.

Ntv: teknik-taktik konular için izlediğim program ise %100 Futbol. Marka oldu zaten. Gerçi Rıdvan ve Güntekin Onay'ın yanına bir kişi daha denenebilir. Ntv'de bildiğim kadarıyla başka program yok. Telegol gibi maç olan akşamlarda maçın hemen ardından başlıyor %100 Futbol.

Trt1: Stadyum klasiği var Trt'de de. Erdoğan Arıkan, Hakan Şükür, Ömer Üründül ve Mehmet Demirkol gayet iyi, güzel izlenir de hangi birini izleyelim be abi? İzleyemiyorum maalesef Stadyum'u. Çok nadir, yılda birkaç kez. Cumartesi ve pazar akşamları var o da rakipleri gibi ekranlarda.

Ntvspor: Hangi birini yazsam ki? İlk olarak geçen hafta başlayanı yazayım. Cem Dizdar 2. programa da başladı, Kanat Atkaya ve Mehmet Y. Yılmaz ile birlikte, adı Ters Köşe. Beklediğimden iyiydi açıkçası. Program kısa sürede bitmezse Cem Dizdar ve Kanat Atkaya iyi bir ikili olabilirler... Ters Köşe'nin dışında sözlükten ve bloglardan arkadaşlarımızın da katıldığı, Bağış Erten ve Banu Yelkovan'ın modere ettiği Yenilsen de Yensen de var. Çarşamba ve cumartesi günleri... O saatte uyuduğum için anca geceleri işim olmazsa izleyebildiğim, pazartesiden perşembeye 4 gün, 11:30'da yayınlanan Spor Servisi var. Mehmet Demirkol ve Fuat Akdağ gazetelerdeki haberleri vs. değerlendiriyorlar. Sergen Yalçın, Mehmet Demirkol ve Ercan Taner üçlüsünün salı akşamları lig maçlarını değerlendirdikleri Video Lig, 22:10'da başlıyormuş. Hemen bu programdan önce Mert Aydın, Güntekin Onay ve Ersin Düzen Gol'de Avrupa futbolunu konuşuyorlar. Video Lig ekibinden Mehmet Demirkol/Mustafa Doğan değişimiyle Maç Toplantısı ortaya çıkmış. O da perşembe veya cuma akşamları duruma göre... Kapanışı Rıdvan Dilmen&Fuat Akdağ'ın Not Defteri'yle yapalım, daha çok gırgır yapılan bu program da çarşamba 20:00 sularında başlıyor. Dün Fatih Terim konuktu mesela...

Lig Tv: Lig Tv'deki hiçbir programı yıllardır izlemediğimden bir şey yazmak istemiyorum. Zaten evinde izleme imkanı olanlar programları biliyorlardır... İsteyen buradan baksın; http://www.ligtv.com.tr/programlar.aspx

Fox: Onlar da yeni bir yapılanmaya gitti. Hatta yorumculara takımları çekmişler, her yere afişlerini asmışlar kocaman. Fakat henüz bir kez bile izlemedim. Programların adları, Fox Futbol Pazarı ve Fox Futbol. Fox Futbol pazartesi geceleri 23:00'te, Ersun Yanal ve Serkan Korkmaz var. Futbol Pazarı ise pazar geceleri 22:45'te. Oktay Derelioğlu, Bülent Korkmaz, Cem Papila ve Ayşin Zeren var ekipte.

Cnnturk: Yine henüz izlemediğim bir programa geldik... Geçen ay Futbolmania adında bir program başlamış Cnnturk'te. Pazar akşamları yayınlanan programı Nebil Evren modere ederken, yorumcular, Abdurrahim Albayrak, Engin Verel, Faik Gürses... Arada izlenebilir, iyi geyik olur.

Tv8: bu kanalımızda eskiden "ve Gool" vardı. Telegol kadar olmasa da burada da acayip geyik dönüyordu. Selim Soydan, Vedat Okyar, sunucu/yorumcu Göktuğ Sevinçli... Yıllar içinde diğer yorumcular değişmişti, Levent Tüzemen, Sanlı Sarıalioğlu, Bülent Tulun, Ali Şen vs... Ama bu yıl kaldırılmış yayından. Faik Çetiner'in kendimi bildiğimden beri yaptığı Bizim Stadyum var. Selim Soydan yine ekipte, sırf onun için izleyebilirim arada Bizim Stadyum'u. Selim Soydan'ın dışında Levent Tüzemen, Ali Gültiken, Bülent Yavuz ve Ahmet Ağaoğlu yorumcu... Pazartesi, 23:15'te... Ayrıca özet görüntüleri aldıkları için cumartesi ve pazar geceleri de programları var, Futbol Saati'ymiş adı.

Skyturk: Bildiğim kadarıyla şu an sadece Total Futbol var Skyturk ekranlarında. Salı akşamları yayınlanan programın ekibi şu isimlerden oluşuyor; Ali Ece, İlker Duralı, Mustafa Sapmaz, Mehmet Ayan ve Fırat İşbecer... En genç kadrolardan biri olduğunu söyleyebiliriz rahatlıkla.

Cine5: "Cine5 diye bir kanal mı kaldı?" diyenler çıkabilir... Ama geçen kanallar arasında dolaşırken Osman Tanburacı'ya denk geldim. Biraz dinledim, yanında da Selçuk Yula ve Sanlı Sarıalioğlu vardı. Ekip bu kısaca, salı akşamları yayınlanıyor program. Adı da Telefutbol'muş.

Trt Türk: Bu kanalımızda da "Futbol Her Şeydir" adlı bir program başladı. Yanılmıyorsam sürekli konuklar Uğur Meleke ve Hasan Şaş...

Şu an için aklıma gelenler bunlar. Unuttuğum programları hatırlatırsanız sevinirim, eklerim...

2 yorum:

  1. Star Spor ekibi Serhat Ulueren'in ayrılmasının ardından 2007 yılından beri kısıtlı imkanlarla yoluna devam ediyor. Az adamla çok iş yapıyoruz fakat bunu dışarıdan kimse bilmiyor. Bizi 30 kişi sananlar bile var ama koskoca Star TV'nin spor servisi sadece 5 kişiden oluşuyor. Futbolig 3. senesinde. İyi başladık, iyi gidiyoruz, daha da iyi olacağız. Maç görüntülerinin yer almadığı bir programda yapabileceklerimizin en fazlasını, limiti zorluyoruz.

    YanıtlaSil
  2. Evet ben de bu kadar kısıtlı olduğunu bilmiyordum. Zaten bir şey dediğim yok, Futbolig'in kadrosu da fena değil, sadece Selçuk Yula'nın yerine Cem Dizdar ve Bilgin Gökberk'e daha uyumlu biri davet edilebilirdi.

    YanıtlaSil