25 Kasım 2009 Çarşamba

Daum Hep Korkak Mıydı?


Sezon başından beri Fenerbahçe az gol attığı, ilk golü attıktan sonra 2. ve 3. gol için saldırmadığı, maç genelinde sürekli önde basmak yerine daha kontrollü oynadığı için Daum'a "korkak" denip duruyor. Ben de eleştirip duruyorum Daum'u daha ofansif ve göze hoş gelen bir futbol oynatmadığı için. Fakat Daum'u hiç tanımayan biri bana sorsa "nasıl bir hocadır, hangi özellikleriyle öne çıkıyor?" diye, asla defansif bir futbolu tercih eden, "korkak" bir hoca demem.

Daum Fenerbahçe'deki ilk 3 sezonunda bilindiği gibi takımı 2 kez şampiyon yaptı, bir kez de şampiyonluğu son hafta kaçırdı. O 3 sezona baktığımız zaman takımın sırasıyla 82, 77 ve "90" gol attığını görüyoruz. Ortalaması "83"... Alman Hoca'ya korkak diyenler, o zaman ne diyorlardı çok merak ediyorum.

Daum "bu sezon" için "daha kontrollü" bir hoca olabilir. Zaman zaman espriyle karışık Daum'un yerine ikizinin geldiğini söylüyorum sezon başından beri. Ama adamı öyle bir eleştiriyorlar ki, sanki bu hoca daha önce takımı 55 gol, maç başına 1.6 gol ortalamasıyla şampiyon yapmış.

Bu konuyla ilgili yazılacak çok şey var. Kabul edilmeli ki 3-4 sezon önceki ofansif kadrosu yok Fenerbahçe'nin... Takımda 6 oyuncunun attığı toplam gol sayısı 73'tü 2005/06 sezonunda (Nobre 17, Tuncay 15, Alex 14, Anelka 10, Semih 9, Appiah 8). Bu sezon büyük ihtimal bütün takım bu 6 oyuncunun attığı gol sayısına ulaşamayacak, bayağı da altında kalacak (13 maçta 25 gol var şu an).

Bu takımın sol açığı Tuncay'ken -3 sezonda 41 gol atmıştı- şimdi kendi Milli Takımı'nda "bek" oynayan bir isim. Bu takımın sağ açığı önce Serhat, sonra Anelka'yken, şimdi "gol atamayan" bir Colin Kazım (61 lig maçında sadece 5 golü var). Appiah tek başına 8 gol atarken şimdi Emre-Cristian toplam kaç gol atar? Nobre 2.5 yılda 47 gol attı.

Daum'un oyuncu seçimi tercihleri, oyun sistemi, gençlere ve bazı oyunculara hiç şans vermemesi, yaptığı transferler, maç sonrası açıklamaları vs. eleştirilebilir ama "Daum genel olarak korkak bir teknik adamdır" demek fazla acımasızca...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder