24 Kasım 2009 Salı

En Büyük Suçlu Taraftar


Trabzon'un maçlarını sürekli izlemiyorum, anca özetlerini... Zaten Kendi Kalesine Gol Atan Kaleci varken -Kasımpaşa'da maçtaydı en son- derinlemesine bir Trabzonspor değerlendirmesi yapmak bana düşmez. Fakat gelinen bu noktada başkandan çok taraftarların suçlu olduğunu düşünüyorum. Hani "en büyük taraftar, futbolcular sahtekar!" diye bir söz vardır ya, bu sabırsız Trabzonspor taraftarı için maalesef bu geçerli değil...

Trabzonspor dramatik bir şekilde şampiyonluğu Fenerbahçe'ye kaptırdığı 1995/96 sezonundan beri kaç kez ilk 2'ye girmiş? Önce ona bakmak gerekir. Trabzonspor o yıl 82 puanla şampiyon olamadı. Zico'lu Fenerbahçe'nin 70 puanla şampiyon olduğu düşünüldüğünde çok büyük bir başarı bu. Tabii büyük bir yıkım yaşandı ve yıllar içerisinde az daha küme düşüyordu Bordo-Mavili ekip. 2001/02 sezonunda yaşananları, alınan kötü sonuçları hiçbir Trabzonsporlu unutamaz herhalde. 2003/04'te toparlanıldı, 8 sene sonra 2. olundu. Bir sonraki sezon da 2. oldu yine Trabzonspor, şampiyon Fenerbahçe'nin sadece 3 puan gerisinde kalındı. Fakat 2005/06'da çöküş yaşandı, şampiyon Galatasaray, Trabzonspor'un 31 puan önünde tamamladı ligi. Sonrasında da bu kötü gidiş devam etti, ta ki geçen sezona dek.

Ersun Yanal'la iyi bir form grafiği yakalandı, fakat önceki 3-4 yıldaki çok kötü durum unutularak taraftarlar şampiyonluk dışındaki bir dereceyi başarı kabul etmemeye başladılar. Tabii hepsi böyle değildir, az da olsa bir kesim 3-4. olsak da olur, yavaş yavaş istikrarı yakalamak daha önemli de demiştir. Fakat 20. haftaya Sivasspor ile birlikte lider girince, Trabzonsporlulara bir haller oldu. Yanılmıyorsam nisanın son haftası istifa etti Ersun Yanal. Sivasspor mağlubiyetinin ardından. O sırada lider Sivasspor'un 7, Beşiktaş'ın 6 puan gerisindeydi takım. Fenerbahçe ve Galatasaray'ın da üstündeydi. Gerçi Ersun Hoca ayrıldıktan sonra kalan 5 maçın 4'ünü kazandı Trabzonspor, bir Fenerbahçe'ye yenildi.

E bu sezonu zaten herkes çok iyi biliyor. Ersun Yanal'ı çok seven bir futbol seyircisi değilim, fakat iyi mi oldu şimdi? Sen o kadroyla Fenerbahçe ve Galatasaray'ın üstündeysen, çok başarılı olmasan da başarısız değilsindir. Belki bu yıl, veya önümüzdeki yıl şampiyonluğa oynayacaktı Trabzonspor? Ayrıca Trabzonspor'un kadrosunun da öyle çok kaliteli olduğunu kimse iddia edemez herhalde. Sadri Şener'in suçu var Ersun Yanal'ın arkasında durup göreve devam etmesine sağlayamadığı için. Ama taraftar baskısı olmasa Ersun Yanal belki hala görevdeydi. Trabzonsporlulara soruyorum, iyi mi oldu Ersun Yanal'ın ayrılması?

90'lı yılların 2. yarısında Fenerbahçe nasılsa, 2 günde nasıl teknik direktör ve takımdaki bütün dengeler değişip kaos ortamı yaratılıyorsa, Trabzonspor camiası da o hale geldi. Belki de Fenerbahçe'yi bile geçti... Trabzonspor'un sabırsız taraftarı, başarıyı haketmiyor...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder