19 Kasım 2009 Perşembe

How It's Made? Euro 2012 Qualifying DrawNasıl oluyor da oluyor köşemizde (böyle bir köşe yok aslında, dönmeye çalışmayın) bu hafta ayağımın tozuyla Euro 2012 Eleme Grupları'nın kurasını incelemeye karar verdim. Hazır UEFA milli takımlar puan sıralamasını deklare etmişken, biz de bu sıralamaya ve akabinde kuraya bir açıklık getirelim, değil mi?

Evvela en güncel haliyle, Türkiye'nin Avrupa 15.'si (yürü be! eheh) olduğu sıralamayı bir izah edelim; sıralama kriterleri sırasıyla şöyle,

- 2006 Dünya Kupası Finallerinde ve eleme gruplarında elde edilen puanlar (%20 oranında etki ediyor)

- 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finallerinde(halk arasında Euro 2008 olarak da anılır) ve eleme gruplarında elde edilen puanlar (%40 oranında etki ediyor, etmese halimiz nice olurdu...)

- 2010 Dünya Kupası Eleme Grupları'nda elde edilen puanlar (40% oranında etki ediyor)

İşte bu hesaba göre, A milli futbol takımımız maalesef İsviçre, Çek Cumhuriyeti, İsveç, Sırbistan gibi ekiplerin arkasında, 15. sırada kalıyor. Peki bunun neticesinde ne oluyor?

Bunu izah etmek için, öncelikle 2012 Dünya Kupası Eleme Gruplarının nasıl oluşturulacağını anlatalım. Olay şöyle,

- UEFA'da 53 tane federasyon var, ama bunlardan ikisi zaten turnuvayı düzenleyen uluslar olduğu için (Polonya ve Ukrayna) eleme gruplarında toplam 51 takım mücadele edecek.

- Bu 51 takım, 6 takımdan oluşan 6 gruba ve 5 takımdan oluşan 3 gruba ayrılacak (saydım, 51 ediyor cidden, eheh)

- Torba olayı da şu şekilde; toplam 6 torba olacak. İlk 5 torba 9 takımdan, son torba, yani 6. torba ise 6 takımdan oluşacak (bunun da sağlamasını yaptım, tutuyor)

Peki ne oldu da mağdur olduk?

Mağdur olduk, çünkü 1. torbayı oluşturan 9 takım arasında yer alamadık; şayet sıralamada 6 basamak daha üstte olabilseydik, kuraya 1. torbadan katılacaktık.

Peki bu dünyanın sonu mu?

Bence değil. Şimdi olayın "ulan sabahtan beri torba morba dedin kafamızı karıştırdın adam gibi birşey söyleyeceksen söyle" versiyonunu aktarayım size, kararı siz verin;

Eğer ilk 9'a girebilmiş olsaydık, İspanya, İtalya, Fransa, Hırvatistan, İngiltere, Almanya, Portekiz, Rusya ve Hollanda takımlarından hiçbiriyle eşleşmeyecektik. Şimdi bunlardan bir tanesiye eşleşmek zorundayız.

Bana göre bu üstte saydığım takımlardan (Rusya hariç) hiçbiri grup liderliğini Türkiye'ye kaptırmaz. Belki plase olarak da Hırvatistan ile çekişebiliriz; ama Hırvatlar şampiyonada değilse bile, eleme gruplarında rakiplerinin anasını ağlatan bir yapıya sahip.

Kısaca işimiz zor.... ve bize yine çok büyük ihtimalle ikincilik yani play-off yolları görünüyor. Şimdiden vatana millete hayırlı olsun. Milli takımın başına geçmeyi düşünen (yerli olur, yabancı olur, çifte vatandaş olur) hocaya da sabırlar diliyorum.

3 yorum:

 1. hadi ilk postun hayırlı olsun, süper başlangıç. :)

  YanıtlaSil
 2. 2008'de ikinciler play off oynamamıştı. Bu elemelerde düzenlemeler nasıl acaba?

  YanıtlaSil
 3. @Scugnizzi

  Teşekkürler :)

  @Temur

  9 Grubun da birincisi (11 ayın sultanı der gibi oldu bu da ya) direkt çıkıyor. En iyi ikinci direkt katılıyor, geriye kalan 8 takım da aralarında play-off oynuyorlar.

  Yani 2 ev sahibi + 9 birinci + 1 en iyi ikinci + 4 play-off galibi ile her zamanki gibi toplam 4 grupluk ve 16 takımlık bir turnuva söz konusu.

  YanıtlaSil