17 Kasım 2009 Salı

İnönü'de Art Arda 5. Galibiyet Gelecek mi?


Ben şu an 1 puana razıyım ama Beşiktaş, evinde Fenerbahçe'ye karşı oynadığı son 4 lig maçında puan alamadı. Fenerbahçe Kadıköy'de Galatasaray'ı 10 senedir yeniyor, Galatasaray'ın yaşadığı baskı konuşuluyor ama Beşiktaş'ın evinde 4 maçta 0 puan alması da bence bayağı konuşulması gereken bir durum.

2005/06'da Tuncay'ın son dakika golüyle gelen galibiyet, ardından Kezman'ın golüyle kazanılan 3 puan, 2007/08'de 2 Alex golüyle ve geçen sene de Güiza-Semih ikilisiyle gelen zafer. Dolayısıyla Beşiktaş büyük stres altında çıkacaktır maça. Bu 4 maçın üstüne bir de Beşiktaş'ın bu sezonki durumu eklendiğinde %51 Fenerbahçe diyorum. Görüşleri ve tahminleri alalım...

2 yorum:

 1. Fenerbahce'nin galip gelmesi uzun vadede daha sıkıntı doğurmaya müsait bir sonuç gibi sanki.Son dönemlerde alınan önemli ve güzel galibiyetlerden sonra takım ve teknik ekipte motivasyon ve hırs kaybı görüyorum.Bu her hafta böyle olacak diye birşey yok tabi ama hatırlamak gerekirse Zico döneminin sonu,her Avrupa maçından sonra puan kaybedecek değiliz ya diyerek kaybettiğimiz şampiyonlukla gelmişti.

  YanıtlaSil
 2. bence bu inönü galibiyetlerinin esas çıkış noktası için nisan 2002'deki 0-2'lik maça bakmak gerekir. hani 2 golü de serhat'ın kontralarla attığı maç. her iki takım da şampiyonluk ve şampiyonlar ligi için mutlak kazanmak zorundaydılar, gergin geçen maçta genel olarak bjk atak gözükse de fenerbahçe başarılı ani çıkışlarla işi bitirmişti.

  galibin ve mağlubun çoktan belli olduğu 1 sezon sonrasını pas geçersek 2003-2004'te de benzer bir maçla karşılaştık. yine atak oynayan ve atağa mecbur olan taraf beşiktaş iken 3'ünü toplasan 1 tane çalışılmış pozisyon çıkmayacak 3 golle fenerbahçe rakibinin gardını düşürmüştü.

  2004-2005'teki maçta ise fenerbahçe, alex'in gelmesi ve pierre'in henüz yedek kalmamasıyla mecburen hücuma dönük oynuyor, bununla birlikte defans hatasından gelen 2 golle yeniliyordu.

  2005-2006'da yine saldıran bjk, yine kapanan ve kontradan gol bulan fb vardı.

  2006-2007'de kezman'ın aşırtma golü ve sonrasında kendi ceza sahasına kadar kapanan fenerbahçe'yi de hatırlatırım.

  2007-2008'de ise avrupa'daki iyi oyunun da getirdiği güvenle birlikte daha güzel bir oyunla yenmşitik beşiktaş'ı. fakat goller yine ani ataklarla geldi.(her ne kadar ilk gol öyle gözükmese de, ortasahada delgado'dan kapılan topla bir anda oluştuğunu hatırlatırım.)

  geçen sezonki maçta da ilk golümüz tamamen inönü klasiğine yakışır ölçüde ansızın geldi. ha, ikinci gole ve asistinden ötürü ali bilgin'e diyecek laf bulamıyorum, o ayrı konu.

  şimdi, örnekleri tolayıp şu sonuca varabiliriz: fenerbahçe'nin kazanması için beşiktaş'ın kazanmaya mahkum olması, bu yüzden çok sık atak yapması, fakat ataklardan gol üretememesi, bu arada (özellikle kanattan) gelişen ani fenerbahçe kontralarına çözüm bulamaması lazım. tabi fenerbahçe'nin de kapalı ve zevksiz bir futbolla apansızın goller bulması gerekir. artık gerisini de siz düşünün. :)

  YanıtlaSil