2 Kasım 2009 Pazartesi

Kayserispor Kaybetse Yazık Olurdu


Maçları genelde Fenerbahçe üzerinden değerlendirdiğimden, rakiple ilgili az şey yazarım fakat bugün ilk olarak Kayserisporlu futbolcuları, teknik ekibi tebrik etmek istiyorum. Volkan yerine daha ortalama bir kaleci olsaydı bugün kalede, "Alex yoktu, Fener 4 oldu" gibi manşetler görebilirdik yarın gazetelerde. Tabii ki Fenerbahçe'nin bugünkü sorunları büyük etken Kayserispor'un son 20 dakikada kazandığı pozisyonlarda ama Tolunay Kafkas ve öğrencilerinin başarısını göz ardı edemeyiz.

Yoldaydım, maçın ilk 15 dakikasını izleyemedim. Alex'in oynamayacağını bilmiyordum -neden oynamadığını hala da bilmiyorum gerçi- ve kadroyu gördüğümde 1 puan iyidir dedim kendi kendime. Sonuçta bu ligin en güçlü ekiplerinden biri Kayserispor, Cangele ve Makukula her takımda yok. Kimse "Fenerbahçe kadar büyük bir kulüp sırf Alex'e mi bağlı?" falan demesin. Kadroda bu oyun şablonunda Alex'in yerini doldurabilecek sadece Deivid var, o da sakat. Herkes Mehmet Topuz'dan ve Özer'den çok ümitli -ben de ümitliyim tabii ki- fakat Alex yokken "Alex yok ama Özer var, oyunu alır götürür" diyebilen kaç kişi var?

Fenerbahçe bu akşam ortalamanın altında oyuna rağmen yine kazanabilirdi. Yine de maçı izledikten sonra beraberliğe üzülen Fenerbahçelilerin oranı azınlıktadır. Deplasmanda Fenerbahçe bir şekilde kazanıyordu -ilk 4 maçı (Denizli, Diyarbakır, Bursa, Antalya) kazanmıştık- ama son 2 maçta alınan puan 1. Dediğim gibi o 2 maçı da kazanabilirdi Fenerbahçe, oyun olarak pek fark yoktu diğer maçlardan (Antalyaspor maçını pozisyon zenginliği açısından ayrı tutuyorum).

Daum maçtan sonra yine klasik açıklamasını yapmış, "1 puan iyidir" demiş. Fakat kaybetseydik Gaziantepspor maçından sonra yaptığı gibi "Düzeltmemiz gereken şeyler var" diyecekti. Hep söylerim, Daum'u severim ama bu sezon sanki Daum gitmiş de ikizi gelmiş gibi... Eskiden böyle değildi -en azından Fenerbahçe'deki ilk döneminde- maç 2-0'ken 3'ü, 4'ü isteyen bir teknik adamdı. Ama artık skoru korumaya çalışan bir Daum var ve Fenerbahçe bu sezon 2. golü atamadığı maçların çoğunu kazanamadı. Twente maçı, bugünkü maç, Gaziantep maçı... Antalyaspor ve Manisaspor maçlarında da öne geçtikten sonra skor avantajını koruyamadık ve maçları son dakika golleriyle kazandık. Şu an için güzel oyundan çok "skoru" önemseyen Daum'un çözmesi gereken en büyük sorun bu gibi duruyor. Volkan her zaman böyle süper oynamayacak, Daum da bunu herkes gibi biliyor.

Her şeye rağmen önümüzdeki hafta oynanmayacak olan Ankaraspor maçından 3 puanı alacağımız için, 12. hafta sonunda 31 puana ulaşmış olacağız. Geçen sezon bu takım "devreyi" 33, bir önceki sezon 37 puanla kapatmıştı...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder