25 Kasım 2009 Çarşamba

Küfürün En Az Olduğu Yer Bizim Stat


Geçtiğimiz günlerde Taraf Gazetesi, Genç Fenerbahçelilerin önde gelenleri Sefa ve Amigo Yücel ile söyleşi yapmış. Sitede tamamı yoktu, Ali Murat Hamarat'tan rica ettim, sağolsun bana ulaştırdı. Gerçi pek uzun değil ama eminim ki okumak isteyenler vardır...

"Fenerbahçe’nin en büyük taraftar grubu Genç Fenerbahçeliler (GFB) ile beraberiz. Tribün lideri Sefa ve “amigo” Yücel.

-İlk Sefa ve gündem ile başlayalım. Son Galatasaray maçında yaşanan olaylar ve Beşiktaş maçında çıkması muhtemel olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz? Tribünlerin holiganizme gittiği konuşuluyor, bunda sizin de bir payınız var mı?
Sefa: Holiganizmin hiçbir türüyle alakamız yoktur. Galatasaray maçındaki olayları biz yapsaydık herhalde bütün tribünü gözaltına alırlardı. Hüseyin Çapkın, İzmir’de görevliyken Karşıyaka ve Göztepe taraftarlarıyla düzenli olarak buluşuyordu. İşte o sayede tribün sorunları bitti. Ermenistan maçında tribün liderleri Köşk’e alındılar ve orada da bu sayede hiçbir sorun çıkmadı. Yaptırımla bir sonuç elde edilemez, insanlara insanca muamele edilmesi gerekiyor. Yıllardır İnönü’den galip dönüyoruz, inşallah bu sefer yine yeneceğiz. Her şeyden önemlisi küfürsüz, sorunsuz bir mücadele olması.

-Çarşı’nın lideri Alen Markaryan’a verilen cezayı onaylıyor musunuz?

S: Kesinlikle onaylamıyoruz. Aynı şeyler bizim başımızdan da geçti. Suçu olana ceza verilsin.

Y: Görüntüleri delil olarak gösteriyorlar, birçoğunda biz yokuz ama yine de ceza alıyoruz.

-Migros tribünlerinden, maratona geçiş nasıl oldu?

S: Migros’ta gene varız. Maraton’da E Blok’taydık, şimdi yerimizi değiştirdik. 1400 tane kombine aldık. Eskiden dört tribün ayrı ayrı bağırıyordu. Taraftar tribünü bizim için çok daha iyi oldu.

-“Sarı-lacivert Yücel” adıyla biliniyorsunuz. Şu “bir baba hindi” ne zaman başladı?

Yücel: Bu tezahürat, 40 yıl evvel de vardı Fener tribünlerinde. İçeriğinde hiçbir küfür yok. Biz bunu tekrar canlandırdık, böyle esprili tezahüratlar çok daha şık oluyor. “Sarı-lacivert” yakıştırmasını seviyorum. Maçlarda demire çıktığım zaman sarı ağırlıklı giyerim altımda da lacivert olur. Ben amigo adını da çok seviyorum. Amigo, arkadaş demek. Ne mutlu bana bir sürü arkadaşım var!

-Bedava bilet verilmediğini söylüyor Başkan, siz alabiliyor musunuz?

Y: Öyle bir şey sekiz yıldır yok. Hepimiz çalışıyoruz, iş güç sahibiyiz. Fener maçları bizim için bir gönül bağı.

-Tribün terörünün sona ermesi için ne yapmak gerekiyor? Siz kendinize suç buluyor musunuz?
Y: Muhatap alınacak kişiler tribün liderleri olmalı. İl Güvenlik Kurulu toplantılarına girebilsek çok daha iyi olur, bu anayasada var. Ama ne hikmetse o madde uygulanmıyor. Bizim hakkımızda konuşuyorlar ama cevap veremiyoruz. Küfrün en az olduğu yer bizim stat. Eğer fair-play ödülleri tribün gruplarına da verilirse bu bir teşvik olur. Küfrü önleyene ödül verilse her sene GFB alır.

-GFB olarak hedefleriniz nelerdir?

S: Ulaşacağımız hedeflerin hepsine ulaştık. Tek isteğimiz var, o da GFB ürünlerinin Feneriumlar’da satılması. Ben inanıyorum ki, ilerde, ama çok ilerde, bizden bir başkan adayı da çıkacaktır."

1 yorum:

  1. Musadenle sefa kardesimize bende 1 soru sorayim " gozumuz yok ama simit sarayi zincirlerini , bmw x5i nasil aldin abi , var midir bu isin bir formulu bize de goster mumkunse "

    YanıtlaSil