22 Aralık 2009 Salı

Fikstür AvantajıFenerbahçe'nin 2. yarıdaki fikstür avantajına 1-2 hafta öncesine kadar dikkat etmemiştim. Dün akşam da Son Kale'de Reha Muhtar, "Fenerbahçe bu fikstürle yürüye yürüye şampiyon olur" dedi. Ben bu denli önemli olduğunu düşünmüyorum ama yine de yazalım şampiyonluk mücadelesi veren 5 takımın fikstür bilgilerini.

Fenerbahçe: 16 maçın 9'unu evinde oynayacak. Bu 9 maçın arasında Beşiktaş, Bursa, Kayseri ve Trabzonspor maçları da var. Yani yukarıdaki ekiplerden sadece Galatasaray ile deplasmanda oynanacak. Deplasmandaki 7 maçın da 3'ü İstanbul'da (Galatasaray dışında Kasımpaşa ve Belediye maçları). Sadece 4 kez İstanbul dışında maç yapacak Fenerbahçe ligde, bunların 2'si de Ankara'da. Diğer 2 karşılaşma ise Manisa ve Sivas ile.

Galatasaray: Evinde Fenerbahçe'den 2 maç daha az yapacak, yani 7 maçını içeride oynayacak sarı-kırmızılı ekip. Bu 7 maçın 2'si Fenerbahçe ve Bursa ile. 2. yarının ilk haftasında Gaziantep'le İstanbul'da oynadıktan sonra art arda 3 deplasmana gidecek, sırasıyla Denizli, Kayseri ve Beşiktaş. Çünkü bu arada Ankaraspor maçı vardı ve İstanbul'daydı. Trabzon maçı da deplasmanda, 9 deplasman maçının 7'si İstanbul dışında.

Bursaspor: Onların da avantajı Fenerbahçe gibi içeride 9 maç oynayacak olması. Kayseri, Trabzon ve Beşiktaş'la içerde, Fenerbahçe ve Galatasaray ile İstanbul'da oynayacaklar. Kayseri ve Beşiktaş ile 32 ve 34. hafta (33. hafta Ankaraspor'la oynamaları gerekiyordu) evlerinde oynamaları da büyük avantaj. Tabii o noktaya gelebilirlerse. Diğer bir avantajları da 7 deplasman maçının 4'ünün İstanbul'da olması, uzak yola gitmeyecekler.

Kayserispor: Fikstürde denge var, 8 maç içeride, 8 maç dışarıda. Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzon'u da Kayseri'de ağırlayacaklar olmaları büyük avantaj. Son 6 haftanın 5'inde hep alt sıralardaki takımlarla oynayacaklar, bu hem avantaj, hem de dezavantaj olabilir duruma göre (Sivas, Diyarbakır, Manisa, Belediye, Antalya).

Beşiktaş: Galatasaray gibi Beşiktaş'ın da zorlu bir fikstürü var. 16 maçın 9'u dışarıda. 9 deplasmanın 7'si İstanbul dışında. Galatasaray ve Trabzon'la İnönü'de oynayacaklar, Fenerbahçe, Kayseri ve Bursa ile deplasmanda. Gençlerbirliği maçından sonra oynanacak 5 maçın 4'ü deplasmanda, bu virajı atlatırlarsa fikstür dezavantajı falan kalmaz.

Yorumları alalım, düşünelim, tartışalım...

2 yorum:

  1. Fenerbahçe'nin özellikle Sivas ve Manisa deplasmanları zor geçecek. "Sivas nereden çıktı?" diyenler olabilir, izah edeyim: Fikstüre göre Sivas-FB maçı 31 Ocak-1 Şubat tarihlerinde oynanacak. Yani Sivas'ın en soğuk olacağı dönemler. 2 sene önce yine aynı dönemde daha güçlü Sivas'ı 4-1 yenmişti Fenerbahçe. Şimdilik Sivas güçsüz olabilir, fakat son 3 hafta kritik 7puan aldılar. Gereken transferler yapılırsa yine güçlü bir konuma gelebilirler.

    Manisa ise resmen elinden kaçırmıştı Fenerbahçe'yi. Bu sefer de zor bir maç olacak bence. Bunların dışında Gençlerbirliği, Bursa, Gaziantep ve Galatasaray maçları da çok önemli Fenerbahçe adına. Bunları kazandığı takdirde (ve kazanması gereken maçlarda saçma sapan puan kayıplarına devam etmezse) şampiyonluk şansı önemli ölçüde artar.

    YanıtlaSil
  2. Son 2-3 yıldır kaybettiğimiz puanları düşününce o fikstür Fenerbahçe için dezavantaj bile olabilir.. Fikstürün kolaylığından futbolcuların da bahsetmesi canımı sıkıyor.. Umarım onlar da yürüye yürüye şampiyon oluruz diye düşünmüyorlardır..

    YanıtlaSil