19 Mart 2010 Cuma

Çifte Standart


Olay yaşandığından beri söylenenleri yakından takip ediyorum, karar açıklanana kadar yorum yapmamayı tercih ettim. Verilen karar "çifte standart"tan başka bir şey değil.

Öncelikle söyleyeyim, ben karşılaşmanın seyircisiz oynanmasına karşıyım/karşıydım. Sadece derbi coşkusu açısından değil, ben bütün karşılaşmaların taraftarlarla güzel olduğuna inananlardanım. Gerekirse maçı Van'da, Urfa'da oynat veya Tekirdağ'da küçücük statta oynat ama taraftar olsun. Ceza adı üstünde. Verilen karara bu açıdan katılıyorum, yani ben de olsam, iki kişinin kavgası yüzünden binlerce insanı -ki kombinesi olanların hakkı yeniyor bu durumlarda- karşılaşmayı evlerinde/kafelerde izletmek zorunda bırakmazdım.

Fakat işte bu noktada adalet denen kavram devreye giriyor. Daha önce benzer olaylardan dolayı Beşiktaş ceza aldı mı? Aldı. Fenerbahçe aldı mı? Aldı. Bu iki kulüp o zaman ceza almasaydı, şimdi de Galatasaray'a verilmemesinde sakınca yoktu.

İlla işin içinde silah, "bir ceset", yaralı vs. mi olması gerekiyor? Aşağı "atlamak zorunda kalan" kişi ölseydi, yine aynı karar mı verilecekti?

Ben sadece adalet istiyorum, çifte standart son bulsun yeter. 10 maç mı ceza, tamam biz de 10 maç alalım. Ama bir öyle bir böyle olmuyor. Haluk Ulusoy federasyonundan kurtulduktan sonra gelen herkese razıydım ama yeni federasyonumuz da yaptıklarıyla beni şaşırtmaya devam ediyor. Diyarbakırspor ile ilgili verdikleri yine "çifte standart" barındıran kararlar apayrı bir yazı konusu.

Eminim ki, ligin ilk maçları olsaydı ve Galatasaray Fenerbahçe yerine x bir takımla oynasaydı, sahası kapanırdı...

Son olarak "insan"ın her şeyden önemli olduğunu bir kez daha hatırlayalım.

6 yorum:

 1. Evet maalesef eyyamcı bir federasyon ile karşı karşıyayız, hatta korkak! Kadıköy'deki derbide hakemin kafası yarılır ceza veremez, Olimpiyat'ta İBB Spor futbolcusu hastanelik olur ceza veremez, Dolmabahçe'de maaşlı taraftarlar tribünlere dalar tekme tokat ceza veremez...

  YanıtlaSil
 2. Acikcasi benim daha cok uzuldugum konu kotu gidisi federasyona baglayarak, gercek sebepleri gozden kaciracak olmamizdir. Aziz Baskan sagligini kaybedecek diye endiselenir oldum. Gecen haftaya kadar da umudumu hic kaybetmemistim aslında... Uzerimize geliyorlar ama biz bu kuyudan cikariz diyordum. Simdiyse birseyleri "yeniden" baslatma zamani mi geldi diye soruyorum kendime... Kisaca "Zed is dead baby, Zed is dead"

  YanıtlaSil
 3. mal herifler hala gelmiş burda bile Kadıköyde hakemin kafası yarılır ceza veremezler diyorlar, 3 maç seyircisiz aldı Fenerbahçe o maçtan dolayı Allah'ın avaresi..taraftarı bile adalet duygusundan bu kadar uzak, bu kadar kendine yontan, bu kadar vicdandan uzak olan camianın lobisinin sözünün geçtiği bir ülkede başka türlü cereyan etmesi beklenemezdi zaten olayların..Diyarbakır'ın küme düşmesi kimin işine gelmiyor, gsnin, öyleyse düşmesin, kimin tribününde olay olmuş, gsnin, öyleyse hadise münferit, dosya kapansın..Allah'ın adaleti en vicdansız anlarında bulsun bunları, başka bir bedduam yok hakim bey.

  YanıtlaSil
 4. hastradamus nikli sünnet şaklabanı. diyarbakır-bursa maçında hakemin kafası yarıldı bursa lehine 3-0 tescil edildimi maç? edildi. sözünü ettiğin gb-gs maçı neden hiçbirşey olmamış gibi başladı? yıllardır gs yi fakirlik edebiyatı v.s. v.s. ile suçladınız. yakışıyormu şimdi eleştirilere adalet, vicdan kelimelerini sokmak? azcık vicdan sahibiysen diyarbakırın küme düşmesi ile gs' nin ne ilişkisi var onu bi söyleyiver. ucu gs' ye dokunacaksa lastik gibi sündürmeyi çok iyi biliyorsunuz. adaletin hakkını fb mi verecek. elinizde terazi gözlerinizde bağlı değilmi cicim. gs ye olanları gözün bağlı diye görmezsin. fb ye olanları gönül gözünle görüyosun. en güzel duyguların insanlarımı oldunuz, bizimmi haberimiz yok. yıllardır oğuz sarvan gerçeği var bu ülkenin futbolunda. hangi federasyonu beğeneceksiniz allasen? (sen şimdi tarafsız olanını falan dersin :) )

  YanıtlaSil
 5. Dur ben de senin gibi giriş yapayım..Adı bile olmayan sünnetsiz Fransız züppesi, hehehe çok eğlenceliymiş lan böyle..Şimdi beni dinle..

  Diyarbakır'ın küme düşmesiyle gs'nin alakası ne demişsin, diyarbakır küme düşünce kaybedilmiş puanları geri gelmeyecek olan tek takım senin cicili bicili renklere sahip takımın, alakası bu, dank etti mi şimdi kafana ciciş.

  Tribününüzde olay çıkar, aşağı adam atarsınız, adam sarhoştu hem kendi atlıyor zaten olur. Bilica Gs maçında karambole yarım tokat salladı diye üç maç ceza alır, Keita Kasımpaşa maçında adamı yumruğuyla öldürmeye çalışır hiçbir şey olmaz. O cesaretle derbide Carlos'u öldürmeye teşebbüs eder, adam gibi ceza vermedikleri için yetmez, Beşiktaş maçında bir başkasının canına dirseğiyle kasteder. Kazım fuckoff der anında kızarır, sizin Arda ve Ayhan hakeme hastır çeker hiçbir şey olmaz..

  Sizin zekanız derbi ile Diyarbakır-Bursa maçını kıyaslayabilecek kadar kıt be ciciş..Hani münferit diye kapattılar ya sizin davayı geçen, münferit olan bir şey varsa o da derbide yan hakemin kafasına gelen bozuk paradır. O maçta sahaya tribünden toplu biçimde bir yabancı madde yağmuru olmadı, maç boyunca sahaya atılan üç dört tane pettir, ahaha bir tanesi keitanın gözünü çıkarttı lan öyle demiyim dimi..Dün ts maçında Keita'nın ne mal olduğu ortaya çıktı işte, ayağına sıçrayan su damlacıklarıyla yere yığıldı adam, ha kuduz falansa geçerli bir mazeret tabi, o zaman özür dilerim.Bu sene oynanan Fenerbahçe-Gs derbisi son yılların en temiz derbisidir, vicdanı olmayanlar aksini iddia eder sadece, ha pardon lan, 2007 mayıstaki derbi dimi, ondan temizi olamaz, 90 dakika sahayı yıkadı sizin tribündeki insan görünümlü hayvancıklar. Diyarbakır maçında noldu ciciş peki onu hatırlar, maç başladı sahaya bildiğin toplu bir şekilde kaya parçaları yağdırdı diyarbakırlılar, hakem durdurdu anons yaptırdı, sonra bir daha ve bir daha. Bildiğin kaya parçası yağdırıyorlar diyorum alooo, anlıyosun dimi ?? Hah ok ciciş, bir an koptun sandım.

  Fakir edebiyatı konusu. Allah'ın utanmazı, paramızı alamıyoruz, pulumuzu veremiyoruz edebiyatı yapan babam mıydı ? Futbolcularınızın nefesi kokuyor falan sandık lan bir ara ciddi ciddi, altında ferrarisi olan adamların, düşün. Sonra şampiyon olunca sizin cicişler tüm tezgahı anlatmadılar mı birinci ağızdan, aslında paramızı alıyorduk, bu şekilde yaparak sempati topladık diye. Sizi gidi şempatikler sizi.

  Dün Keita Nouma'nın hareketini yapmadı, geçen sene Volkan'ın üç maç ceza aldığı hareketle hiç alakası yok zaten, arkası dönüktü hem, en fazla donunu düzeltmiştir içeriden tribünlere karşı dimi ciciş ? Sahi Burak giderken Sabri'nin yaka paça indirmesi tertemiz, Caner eliyle alıp gol atıyor sarı yok, Baros topu yere vuruyor devam, kimse cezalı duruma düşmesin dimi ciciş ??

  Belediye maçında Güiza son adam gole giderken indirilir devam, aynı günün akşamı Jo'ya olunca pozisyon düüüt..Carlos Cangele'yi çeker kırmızı, Santos'a aynısını yaparlar bir şey yok..Daha sayıyim mi ciciş ?? Oğuz sarvan diyor gelmiş bi de hala, yürü len indiğini görmiyim..

  YanıtlaSil
 6. arkadaşlar üsluba biraz dikkat ederseniz sevinirim bir kaç kişi daha katılırsa bu tartışmaya hiç de iyi olmaz.

  YanıtlaSil