30 Ağustos 2010 Pazartesi

Beklenen Galibiyet


Seyircisiz bir maçla ilgili uzun uzadıya bir yazı yazmayı sevmiyorum. Çünkü futbolcular konsantrasyon sorunu yaşıyorlar, maç normal bir maç olmaktan çıkıyor. Seyircisiz oynatacağına Van'da oynat ama seyirci olsun...

Dün akşamki 90 dakika tam da beklediğim gibi geçti. Usta ayaklar sahneye çıktı ve lige kötü başlayan Manisaspor karşısında 2 farklı bir galibiyet aldık. Fark daha da artabilirdi, veya tam tersi Manisa'dan 3-4 gol yiyebilirdik. Bilica'nın kaptırdığı top sonrası Mert'in kritik kurtarışı ve Alex-Niang ikilisi maçı bitirdi.

Yazının başlığını Alex'le ilgili atacaktım ama gereği yok, Alex'in kim olduğunu artık herkes biliyor. Dünya üzerinde "Maça 1-0 önde başlamak ister misiniz?" sorusuna "Hayır" diyecek teknik direktör var mıdır? Teknik direktörü geçtim, taraftar var mıdır? Alex'in istatistikleri ortada. Bu heykeli dikilesi adam Fenerbahçe'nin maçlara 1-0 önde başlamasını sağlıyor. Koşmuyormuş, takımı eksik bırakıyormuş falan hepsi hikaye. Senin elinde Alex varsa, tahtaya kaleciyle birlikte ilk onu yazarsın, sonrasına ona göre karar verirsin. Dün de Alex önce kaleci İlker'in büyük hatasında fırsatçılığını konuşturdu, sonra da kritik bir dakikada Lugano'ya asisti yaptı. Niang dün akşam golleri atmasaydı büyük ihtimal "E Güiza'ya kızıyorsunuz gol atamıyor diye, 3 maç oldu bunun da golü yok, üstelik pozisyona da giremiyor" vs. denecekti ama Allah'tan ustalığını gösterdi ve gollerini attı.

Belalılarım Cristian ve Bilica'yı yine beğenmedim. Ki zaten Bilica yüzünden az daha puan kaybedecektik. Lugano da attığı gole rağmen dikkat sorunu yaşadı. Ağır kaldı. Dia kısa sürede iyi işler yaptı. Mert yukarıda yazdığım gibi belki de maçı döndürdü, ama Serkan Kırıntılı'yı almışız, belki de direkt oynayabileceği bir Bank Asya ekibine kiralık verilse onun için çok daha iyi olur. Andre Santos kontenjandan dolayı yedek kaldı, zaten bu gidişle anca Twitter'dan anlamadığımız bir şeyler yazar.

Ve Okan Alkan... Dün ilk kez izledim, nazar değmesin diye övmek istemiyorum, zaten dün herkes sahada yaptıklarını gördü. En büyük avantajı Fenerbahçe'deki ilk maçında seyirci baskısının olmamasıydı. Daha önce yaptığı detaylı röportaj buradan okunabilir.

Manisa'nın başındaki Hakan Kutlu'ya bir garezim yok ama anladığım kadarıyla bu kadronun yeterli olduğunu düşünüyor, kalan 2 günde transfer(ler) yapmazsa büyük sıkıntı yaşar, 7-8. hafta gibi takımdan ayrılmak zorunda kalır.

Milli maç arası inşallah iyi gelir, sonrası kritik, derbi de yaklaşıyor.

Bir yabancı stoper bekliyorum şu son 2 günde. Bekleyip göreceğiz...

2 yorum:

  1. André Santos'un yedek kalma ihtimalinin pek olduğunu düşünmüyorum hocam. Milli Takıma'da alındı, artık geçilmez onun havalarından..

    YanıtlaSil
  2. aynen niang attı da rahatladık.. :)

    YanıtlaSil