11 Ağustos 2010 Çarşamba

Stoch&Alex&Dia


"X'le Y yan yana oynar mı?" tartışması yapılır hep.. Fenerbahçe'nin de benzer bir sorunu var bu sene. Aslında transfer sezonu bitmeden uzun uzun yazmak anlamsız ama lig başlıyor...

Futbolu kendimi bildim bileli çok yakından takip ederim, hiçbir zaman öyle iyi anladığımı falan iddia etmedim, zaten büyük konuşmak da yanlıştır fakat bildiğim bir şey var ki, süper ötesi bir ön liberon yoksa, bir takımda savunma yönü zayıf anca 3 oyuncu oynayabilir. Zayıf bir rakiple iç sahada oynanıyorsa bu sayı 4'e çıkabilir ama normal şartlarda 3'ün üzerine çıkıldığında büyük sorunlar yaşanır. Benzer şeyleri geçen sene Galatasaray için yazmıştım, Galatasaraylı arkadaşların bazıları kendilerince haklı olarak tepki göstermişlerdi fakat Rijkaard'ın da belli bir aşamadan sonra nasıl bir sistemle oynadığını gördük.

Fazla uzatmayayım, eğer Alex kalacaksa ve dolayısıyla da ilk 11'de oynayacaksa, Dia ve Stoch'tan biri yedek kalmalıdır. İç sahada oynanan bazı maçlarda -hadi buna deplasmanda oynanan birkaç maçı da ekleyelim- Alex-Dia-Stoch ve golcü maça ilk 11'de başlayabilir ama güçlü ekiplerle oynadığımızda hüsran yaşarız. Bana göre Aykut Kocaman Dia'yı transfer ederek yanlış yaptı. Takım içi dengelere çok önem veririm, yedek kalacak her yıldız sorun potansiyeli taşır. E zaten Alex kalacaksa maçlara ilk 11'de başlar. Aksi düşünülemez. Yanlış anlaşılmasın, bana kalsa Alex yedek de kalabilir, sonradan girip de son 30 dakikada yine büyük katkı sağlar fakat benim bildiğim Alex yedek kalmayı kabullenmez. E Stoch ve Dia da büyük umutlarla geldiler İstanbul'a, önemli ücretler ödendi. Çok büyük ihtimalle de onlara ilk 11'deki yerlerinin banko olduğu söylendi. 31 yaşında, sakatlıklar geçirmiş Deivid yedek kaldığında, uzun süre oynamadığında ses çıkarmayabilir ama Dia ve Stoch için aynı şeyleri söylemek zor. Alex'i gönderdikten sonra alsaydı Dia'yı, tamamdı.

Dia'nın röportajını okudum, kendi ağzıyla defansif yönüm zayıf diyor. Alex ayrılırsa, bütün yazdıklarım boşa gidecek, ben en azından 1 yıl daha kalacağını varsayarak bu yazıyı yazıyorum. Ki gönderilecekse de önce heykeli dikilmelidir, o da ayrı bir yazı konusu. E golcü 1, Alex 2. Defansım kötü, 4-3-3 sağ açığıyım diyen Dia 3. E Stoch da fazla geri gelmeyi sevmeyen, daha çok Overmars tarzı 4-3-3 sol açık oyuncusu. Hepsi bir arada maalesef olmaz. Kayseri, Bursa vs. deplasmanlarında bu 4'lü bir arada oynarsa fark yeriz Cristian böyle oynamaya devam ederse.

Çok çok güçlü, istikrarlı, kariyerlerinin en önemli yıllarını yaşayan 2 orta saha oyuncumuz olsaydı bu 4'lü bir arada oynayabilirdi ama maalesef Emre'nin yanında Cristian oynayacak gibi. Örneğin 4'lü defansın önünde Aurelio-Appiah-Emre 3'lüsünden ikisi, Dia-Alex-Stoch'la oynayabilirdi. Gerçi Alex, Lugano, Bilica, Santos, yeni golcü, Cristian, Dia, Stoch 8 yabancı ediyor. Kimler yedek kalacak o da tartışılır, nedense hiç gündeme gelmiyor.

Transfer sezonunun sonuna kadar sadece 1 golcü alacaksak, bana göre ilk 11'imiz şu şekilde olmalı (Alex'in kalacağını varsayıyorum yine), Volkan/Gökhan Gönül-Lugano-Bilica-Andre Santos/Özer-Mehmet Topuz-Emre-Stoch (Dia)/Alex/Niang veya herhangi biri. Özer'le Mehmet Topuz yer değiştirebilirler, ikisi de defansa yardımcı olabilen oyuncular. Skor olarak önde değilsek, 55-60'ta girer Dia veya Stoch, sorun değil.

Herkes bu konu hakkındaki fikrini yazabilirse fikir alışverişinde bulunabiliriz. Dia-Alex-Stoch bir arada oynar mı? Cristian hakkındaki düşünceleriniz? Hangi 6 yabancı ilk 11'de olmalı?

18 yorum:

 1. -cristian selçuktan beter şu anda
  -bence bu üçlü oynayabilir bir arada arkasında emre-cristian olmasına ragmen ki bence aykutta oynatacak.
  -benim kadrom
  volkan
  g.gönül,lugano,bekir,santos
  selçuk-emre
  özer alex stoch
  semih(gelirse niang)

  ama bence aykut hoca alexe taş atıcagına bilica-cristian deivid i yollayıp yerine bi stoper bi önlibero almalı kesinlikle.

  eduyu özledim!!

  YanıtlaSil
 2. benim kafamdaki en efektif kadroya malesef alex giremiyor. cristianın da şu anki form durumunu göz önünde bulundurursak şöyle bir 4-3-3 yapıyorum ben:
  volkan
  g.g. lugano bilica andre
  selçuk
  m.topuz emre
  dia stoch
  niang

  YanıtlaSil
 3. Şu anda oluşturulabilecek en iyi kadro bence, en azından içerideki maçlar için deplasmanda ise Alex ile Özer değişebilir:

  Volkan
  Gökhan G. Lugano İlhan Santos
  Emre Topuz
  Dia Alex Stoch
  Gökhan Ünal

  Gerçi bana kalırsa bu takımdan önder yollanıyorsa eğer: Selçuk, Bekir, Uğur, Babacan, Guiza, Baroni derhal gitmeli...

  YanıtlaSil
 4. Oncelikle Aykut Stoch'a sol kanattan ayrilmamasini tembihlesin. Sonra soyle bir sey denenebilir.

  Volkan
  GG Lugano Bilica Caner
  Selcuk
  Topuz Emre
  Dia Niang Stoch

  Stoch adam kacirmaya devam ederse soyle olsun

  Volkan
  GG Lugano Bilica Caner
  Selcuk
  Topuz Emre Ozer
  Dia Niang

  ya da bence zaten forvete filan gerek yok, soyle olsun

  Volkan
  GG Lugano Bilica Caner
  Selcuk
  Topuz Emre Ozer
  Dia Stoch

  En sonuncusu guzel oldu. hem de 10 milyon euro cebimizde kalir:)

  YanıtlaSil
 5. Geldiği günden beri Baroni'ni Selçuk'tan fazlası olmadığını ispat etmeye çalışır gibi oynuyor.Mutlaka bir orta saha transfer edilmeli.Fenerbahçe bu taktikle oynamaya başladığından beri kaç tane forvet transferi geldi gitti.Herkes mi kötüydü yoksa sistem mi bu oyuncuları kötü gösteriyor, oturup düşünmek lazım. Stoper transferini söylemek bile yersiz.Yönetim ve Kocaman göremiyorsa şu ihtiyacı, bırakıp gitmeleri gerekir.

  Mevcut takım düşünülünce

  Volkan

  Gönül-Lugano-Bilica-Santos

  Dia-Topuz-Emre-Özer

  Forvet-Stoch

  Sol kanattan yine verim alınamaz diye düşünülebilir.Ama Özer ile Stoch sabit değil yer değiştirerek oynatılırsa verimli olabilir diye düşünüyorum.Özer'in Ankaraspor'dakine yakın bir form durumuna sahip olması şart.Stoch zaten içeriye kat etmeyi de seven bir oyuncu.O sebeple sola daha yakın ama destekleyici forvet tipinde oynatılması verimini artırabilir.
  Dia'nın uyum süreci belki uzun olacaktır.Sonrasında başarılı olmasının önünde bir engel yok.Bu ligde iş yapan kanat adamlarına baktığımız zaman, genelde hızlı oyuncular görüyoruz(Ne kadar kanat oyuncusu var derseniz, o sorunun cevabı üzücü). Dia'yı da izlediğim kadarıyla bileklerine hakim bir oyuncu izlenimi edindim.Ancak karar verme konusunda sıkıntıları var.Alex'in bu takımda bir yıl daha kalması şart.Özer ve Dia için iyi bir öğretici olabilir.Alex'in öğretmenlik konusuna pek hevesli olmadığını düşünüyorum.Ama, Aykut Kocaman'a da burada görev düşüyor.

  YanıtlaSil
 6. Öncelikle belirtmek lazım ki Aykut'un rotasyon anlamında işi çok zor olacak. Gelecek isimleri de düşünürsek 8-9 tane ilk 11de oynayacak kalitede yabancımız olacak ve bunların 6 tanesini oynatmak zorunda olmak kolay olmayacak. Kadroya değinecek olursak..

  Avrupa için..

  VOLKAN

  GÖKHAN-LUGANO-BILICA-A.SANTOS

  DIA-CRISTIAN-EMRE-STOCH

  ALEX-NIANG

  Yedek Kadro

  MERT

  OKAN-BEKİR-İLHAN-CANER

  ÖZER-SELÇUK-M.TOPUZ-U.BORAL

  G.ÜNAL-SEMİH

  2 kadroya da giremeyip gönderilecek isimler : Önder, Deivid, Guiza, Kazım, V. Babacan

  Ligde 6 yabancılı sistemde ise işler karışıyor. Yabancılarımıza ve Türk muadillerine bakacak olursak

  Alex - Özer
  Lugano - Bekir
  Bilica - İlhan
  A.Santos - Caner
  Stoch - U.Boral
  Cristian - Selçuk
  Dia - Kazım
  Guiza - Semih
  Deivid - M. Topuz

  9 yabancımızdan son 3ünün direkt olarak ilk 11 oynayamayacağını düşünüyorum. Bu isimler arasında Dia sadece tek maçta gördüğümüz bir isim. Onun dışında Türk muadiline en yakın oyuncu Bilica. Alex, Lugano, A.Santos, Stoch ve Cristian bence bariz olarak üstünler.

  Yani Niang'ı almamız halinde Dia ve Bilica'ya kulübe yolu görünebilir. Dia'nın performansına göre Cristian da kesik yiyebilir.

  Kısacası lig için olması gereken kadro..

  VOLKAN

  GÖKHAN-LUGANO-ILHAN (BEKIR)-A.SANTOS

  M.TOPUZ (ÖZER)-CRISTIAN-EMRE-STOCH (DIA)

  ALEX-NIANG

  YanıtlaSil
 7. Bu takımın en büyük eksiği Emre'nin yanında oynayacak ideal oyuncunun olmamasıdır. Cristian çok ama çok kötü oynuyor. Herşeyi izliyor. Bırakın iki yönlü oynamasını bir tek yönü bile iyi oynamıyor. Young Boys maçını gözünüzün önüne getirin. Rakip ortadan çok rahat kaleye yaklaştı. Rakibin oyuncusu bariz ortadan girip şut atacağı bariz iken önüne durup şutu bloke etme isteği bile yok.

  Fenerbahçe için forvet transferinden ziyade Guiza, Cristian, Deivid, Kazım ve Önder gibi isimlerden kurtulmalı önce.

  Fenerbahçe'nin yıllardır oynadığı sistem 4-4-1'dir. Ama tam anlamında öyle değildir. 4-4-1'den kasıt top rakipteyken öyle bir diziliş amaçlanmasıdır. Fenerbahçe topa sahip olmaya başladığında yıllardır 4-2-3-1 dizilişini uygulamaktadır. Bu dizilişteki 2 kısmı yani orta sahanın göbeğinin oyuncularının pas hatası az olan, hızlı ve fiziği güçlü olması oyuncular olması önemlidir. Fenerbahçe'de elde bunu yapabilen Emre var. Tek eksik partnerinin olmamasıdır.

  YanıtlaSil
 8. özeri kesinlikle oynatır aykut hoca

  YanıtlaSil
 9. Guzel bir yazi olmus... Gozume batan Bidonlari ben yazayim, geri kalandan 11i siz kurun ;-) Selcuk, Caner, Gokhan Unal, Bilica, Baroni

  YanıtlaSil
 10. 8 yabancı konusunu ben de düşünüyorum hep. hiç gündeme gelmiyor, ülke insanları popülizme o kadar evrilmiş ki herhalde bundan ötürü bu durum. gelsin yabancılar gitsin yabancılar. bir de yıldız oyuncu muhabbeti var tabi.

  dediğin gibi süper bir defansif orta sahan yoksa en fazla 3. ama ben stoch'un ilerde sıkı pres yapabilecek potansiyeli olduğunu düşünüyorum, geriye de dönüyor bazen. 10 kişi kaldığımız gs maçındaki performansı buna örnek olabilir.
  dia da kendini geliştirebilirse geldiği ekolü türkiye'de de gösterebilirse, orta sahaya dinamizm katabilir. kendisini bayağı mütevazi buldum, belki de hiç defansif olmadığı konusunda da öyledir kim bilir:)

  son olarak bilica ve cristian gibi gereksiz isimler yerine nuri şahin çok mu külfetli bir transfer olurdu, bilemiyoruz tabii. belki aykut kocaman da düşünmüştür bunları. yabancı oyuncu sınırlamasının olduğu bir ülkede neden vasatın aldında performanslar gösteren bu tür yabancılar alınır, gerçekten anlayabilmek güç.
  Volkan-Gökhan-Lugano-İlhan-Santos-Emre-Topuz(mecburen)-Stoch-Özer(Profesör)-Dia-Niang

  YanıtlaSil
 11. bir ts taraftarı olarak alex özelinde şunu söyleyebilirim..

  alex kendi üzerine kurulu bir sistemin en mükemmel adamı olur ancak alex' e dayalı bir sistem asla mükemmel olamaz..

  bence alex' in olmadığı ya da en fazla iç saha maçlarında oyunun sete döndüğü anlarda oynatıldığı daha enerjik ve ısırgan bir oyun sistemi (veya formasyonu) üzerine kafa yormalı aykut hoca..

  gerçi rıdvan hoca bu mevzuulara ondan daha fazla kafa yoruyor gibi gözüküyor zaten, orası da ayrı..

  YanıtlaSil
 12. bence sorun stoch ya da dia ile ilgili değil. onlar fenerbahçe adına mevkileri için transfer edilebilecek en genç ve kaliteli isimlerdi bence.

  fenerbahçe'nin kafa yorması gereken iki önemli nokta; alex sorunsalı ve sağlam bir ön liberodur.

  birincisi bana göre alex'in bu takımda ve günümüz futbol sisteminde yeri yok. ha iyi oyuncu olabilir doğrudur, hatta zorlayarak başka şeylerden fedakarlık yaparak takımda oynatılabilir ama bu takıma faydadan çok zarar getirir.

  ikinci önemli nokta, takımın christian yerine sağlam bir ön liberoya ihtiyacı olduğudur. aurelio ya da appiah'ın sağlıklı hallleri ayarında bir oyuncu gerek.

  ancak forvet dışında hiç transfer yapmadan eldeki malzemeyle kurulabilecek en iyi kadroyu sorarsınız, aşağıdaki şekildedir derim.

  Volkan
  G.Gönül-Lugano-İlhan-A.Santos
  Özer-M.Topuz-Emre
  Dia-Stoch
  Niang

  (6 yabancı kontenjanını bile kullanmadım bak:)

  YanıtlaSil
 13. Herkes Emre'nin bütün maçları sakatlanmadan oynayabileceğini düşünüyor sanırım. Ben bu konuda pek ümitvar değilim maalesef.

  YanıtlaSil
 14. anthipatic kardeşim sanki içimi okumuş

  YanıtlaSil
 15. Dış Saha & Derbi:
  ------------Volkan
  G.Gönül-Lugano-Bilica*(İlhan**)-Santos
  Kazım*(Dia**)-Özer-Cristian-Emre-Stoch
  ------------Niang

  İç Saha:
  ------------Volkan
  G.Gönül-Lugano-Bilica-Santos
  --M.Topuz-----Emre----Özer--
  --------Alex------Stoch
  -------------Niang

  YanıtlaSil
 16. benim kadrom
  Volkan
  Gökhan-Lugano-İlhan-Santos
  Dia-Emre-M.Topuz-Stoch
  Semih-(Niang-Gyan-Gomis-İbra vb)
  tonischumacher.blogspot

  YanıtlaSil
 17. Benim kafamdaki kadro su sekilde...

  Volkan

  G. Gönül Lugano ilhan Santos

  Selcuk Emre
  Dia Stoch
  Özer

  Niang

  Fenerbahce her zaman bu sekil dizilise yatkındı burada aykut hocanın stoch ve dia ya fazla kosmalarını söylemesi gerek ki onlarda iyi kosan gel git yapabilen oyuncular arkalarında santos ve gökhan gönül gibi 2 geri kanat oyuncusu varken rahat ederler özer bnm gözümde mükemmel bir oyuncu forma sansı bulursa büyük işler yapar niang alınırsa gercekten gol bakımından rahat ederiz niang dikine oynanan futbola alısık bir futbolcu bu sekil bi kadromuz olursa güzel seyler olabilir tabiki zaman lazım 4 yeni oyuncuyla baslıyosun bunlar icin bence en az 3 hafta beklemek lazım

  YanıtlaSil
 18. Benim için bir takımda alex varsa alex oynar, ama orta saha, ama forvet -evet bildiğin golcü gibi- . bir şekilde oynatırım. Bu ve benzeri adamlar futboldan uzaklaştığında izlemekten keyif alacak adamlar bulamayacaksınız. o zamanda ağlarsınız yana yana haberiniz olsun:)

  bende kafamdaki kadroyu yazayım -alexe yer buldum hatta:)-

  volkan
  gökhan, bekir, lugano, santos

  mehmet topuz, emre

  dia, özer, stoch

  vee -Alex-

  istemiyorum elin 31 yaşında niangını transfer diye, guiza ise malumunuz ben alexin bu mevkide harikalar yaratacağına eminim netekim. iyi topçu her yerde iyi topçudur.

  YanıtlaSil