25 Eylül 2010 Cumartesi

Fenerbahçe Tribünleri


Son aylardaki önemli maçlar düşünülürse, iyice dibe vurduğunu söyleyebilirim. Konuyla ilgili yakında uzun bir yazı yazmayı düşünüyorum ama tribünlerin bu hale gelmesine sebep olan başta Aziz Yıldırım olmak üzere herkese teşekkür ederim (!).

Siz ne düşünüyorsunuz konu hakkında?

4 yorum:

 1. ne düşüneceğiz,ne düşünebiliriz ki.beyefendi gelsin 5 senede tribün,ruh, tribüncü ne varsa savai açsın sonra da çıksın bjk maçı öncesi taraftarımızın takımlara destek bilinciyle stada geleceğini umuyoruz bildirisi yayınlattın.yahu arkadaş sen değil miyidin stad ailelerin maç izleme yeridir,öyle bağırıp çağırma ile bu iş olmaz,para olmadıktan sonra gerisi hikaye deyip tribünü orta yerinden bölüp stadın kalbini alıp söken bu ne utanmazlık aymazlık yüzsüzlüktür gelip de tribüncüden medet ummak.söyleyecek bişey yok.
  türkiyeye takıma nasıl destek çıkılır,maç nasıl kazandırılır diye öğreten fenerbahçe tribünleri vefat etmiştir.
  iyi bilirdik,allah rahmet eylesin.ruhuna fatiha.

  YanıtlaSil
 2. Aslında o kadar çok söylenecek şey var ki maalesef şuan elimiz kolumuz bağlı şekilde sadece olup bitenleri izliyoruz...Yönetim istifa diye bağırmıyoruz çünkü o zaman ihale bize kalıyor kötü olan GFB oluyor...Bağırsak gene aynı hikaye...Fener için bağıralım diyoruz oda tribünün en dibinden 1500 kişiyle bu kadar kötü ses akustiğine sahip bir stadta kendin çal kendin oynadan başka bir şey olmuyor.

  yönetimden ne bedava bilet nede bize özel uygulama istiyoruz.Tek istediğimiz bizi stadın en dibine değil,asıl sahibi bizlerin olduğu e Bloktur ve oradan en az 2 bin kişilik yer verilmesidir.A-B blokta olduğu gibi parasını bizler kendi cebimizden vericez ama yeterki bu yapılsın..Ancak yönetim parayı daha çok sevdiği için maalesef ki yanaşmıyor.

  2 sene önce 250 kişi orda mücadele verdik.Orda bize yapılanları tekrar anlatmanın anlamı yok,çünkü herkes az çok ne işkencelere maruz kaldığımızı biliyor artık..Migrosta olduğumuz dönemde bize karşı olan gruplarla birleşip tribünün çatısına Gerçek Genç Fenerbahçeliler diye pankart bile astırdı bu adam...Bursa maçında tribünlerin migrosta toplandığı ve birlik mesajının verileceği ilk maçta gene bize düşman olanlarla birleşip üzerimize salan gene bu başkan.

  Bizlere demediğini bırakmayan bu adam şimdi dara düşünce seve seve olmasada bize iyi davranmak zorunda kalıyor..Duyduğuma göre " beni bunlarla (GFB) muhattap etmeyin napıosanız yapın " diye topu Ömer Temelliyle bir yöneticimize atmış..O yüzden şimdi a b blokta biraz daha rahatız ama orda da istediğimiz ve yaratmaya çalıştığımız tribünü ne yazık ki yapamıyoruz...Bu saatten sonra Migros'a dönmek kendi ipini çekmek olur.Eğer bu tribünü gerçekten seviyorsa insanlar bütün tribün grupları ve eskiler birleşip GFB çatısı altında bir olmak zorundadır.Yoksa herkes ayrı telden çalmaya devam eder...Bir kaç maç sonra bende bu konuda bir şeyler karalayacağım..

  YanıtlaSil
 3. Fener bitti tribün mü kalır

  YanıtlaSil
 4. Tribündeki sorunu en güzel anlayabileceğimiz olay, geçen sezonki Kayserispor maçında yaşanan olaylardır. Grup CK, Vamos Bien ve 1907 ÜNİFEB taraftarlarına o maçta yapılanlar ve sonrasında verilen cezalar ortadadır. Sadece üzerinde 1907 ÜNİFEB ürünü taşıdığı için bir taraftarı gözaltına almak ne kadar adaletlidir bilmiyorum. Bu konuda söylenmesi gereken çok şey var ama kişisel olarak burada söyleyeceğim tek şey, bir an önce sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine yönelik yasanın içerdiği düzenlemelerin, yasa uygulayıcıları tarafından keyfi şekilde üzerimizde uygulanmamasının sağlanması gerekliliğidir. Zira yukarıda adı geçen ve SADECE FENERBAHÇE İÇİN ÇALIŞAN 3 taraftar grubu da bu olaylara tepki olarak tribünlerden çekildi. Ayrıca bu konuda yönetim de kasıtlı olarak taraftarlarına sahip çıkmadığı için kanımca suçludur.

  Konuyla ilgili olarak 1907 ÜNİFEB'in açıklaması:

  http://www.1907unifeb.org/haber.php?haberno=952

  Tribünlerin bu hale gelmesinin en önemli sebebi, Aziz Yıldırım zihniyetinden ziyade malum grubun "lider"inin rakip takım amigolarından biri ile anlaşarak sözüm ona "barış" yapmalarıdır. İşte herşey bundan sonra başlamıştır. Biri tribünde kendinden önce gelenleri tasfiye ederek lider olurken diğeri ise her derbi gününde kovalanmaktan kurtulmuştur. Tabi ki de malum şahıs burada yalnız değildir, yönetimden destek almıştır. Kendisinin en büyük amacı ise hiç kuşkusuz tribündeki ranttan faydalanmaktır. Yönetimin amacı ise bu grubu maşa olarak kullanıp diğer grupların sesini kesmek idi. Ve bunu başardı da.

  FB tribünlerini bitiren ne çekirdekçi tayfa, ne de Aziz Yıldırım zihniyetidir. FB tribünlerini bitiren GFB ve yaptıklarıdır. Amaçları Fenerbahçe'den ziyade rant kollamak olan bu grup, parayı kim verirse onun için bağırırlar. Yönetimle papaz olmadan önce başkan için, papaz olunca Aziz Yılmaz, Tahir Kıran gibi "muhalif"ler için bağırırlar. Bunlar uydurma veya gizli sır değildir. Özellikle deplasman maçlarından sonra duymak gayet mümkündür. Bir öğrencinin veya alt gelirlinin maç bileti için 1 ay boğazından kıstığı yerde nedense her maçtan önce elinde balya balya karaborsa bilet satarken görülen malum grup atkılı kişiler tribünlerde adaletsizliğin ve rantçılığın sembolüdür.

  Tribünleri GFB çatısı altında birleştirmek ise Fenerbahçe Tribünleri'ne vurulacak öldürücü darbeden başka birşey değildir. Çok örnek var ama en güzeli malum bir kişi göz altına alındı diye malum grubun sessiz kaldığı ilk yarıda 3 gol yediğimiz, bunun üzerine gerçek tribünlerin yani EFSANE MARATON'un o gruba karşı gelerek takıma destek verip 4-3 kazanmamızı sağladığı Gaziantep maçıdır. Bu tribünler sahipsiz değildir ve gerçek sahipleri elbet geri gelecektir.

  Not: Duyduğuma göre "eskiler"in geri dönmelerine az kalmış, bekleyip göreceğiz.

  YanıtlaSil