23 Eylül 2010 Perşembe

Kocaman'ın Son Açıklamaları


Fenerbahçe TV'de yayınlanan Teknik Analiz adlı programda soruları yanıtlamış Aykut Kocaman. "Fenerbahçe kadar büyük bir kulüp oyunu daha ileride ve hızlı oynamalı, ama bu birden bire olmuyor" diyor kısaca. Tamamı şuradan okunabilir... Dikkatimi çeken kısmı blog'a aktarıyorum;

"Gerçeklere baktığımızda kısa zamanda çok iş yapabilmek çok kolay bir şey değil. 100-150 yıllık futbol tarihine baktığınızda çok kısa zamanda pek çok şeyi olumluya doğru değiştirmenin çok kolay bir şey olmadığını görebilirsiniz. Tabi ki bunun bir takım yöntemleri var ve zaman zaman başarıya da ulaşılabilir. Ancak çok kısa sürede başarıya ulaşmak her zaman mümkün olmayabilir, sonuçta insanlarla çalışıyorsunuz.Fenerbahçe’de farklı pencerelerden bakmak lazım olaya. Son 3 sezondur şampiyonluğumuz yok ve geçen sezon yaşadığımız ağır son, ben dahil olmak üzere herkeste çok derin bir tahribat yarattı. Bu çok açık ve net. Sezon başlarken bunları bir şekilde unutturmaktı amacımız. Takımımız yavaş oynayan bir takım. Tempo olarak baktığınız zaman belli bir seviyeye zaman zaman çıkabiliyor sadece ve bunun artması gerekiyor. Oynadığımız alan merkeze yakın ve Fenerbahçe gibi ülkenin en büyüğü olan bir takım, rakip alanda oynamaya daha yakın olmalı. Ben başından beri bunu söylemeye çalıştım. Ancak bütüne ve sonuca ulaşmak tabi ki zaman alıyor, birdenbire olmuyor. İnsanlar biz bunları yaparken sonuçlara bakıyorlar ve haklılar da. Bu takım, ben burada olduğum sürece; önde oynayan, baskı yapan, performansı maçtan maça değişmeyen, düşüş göstermeden seviyesini koruyan bir takım olacak, böyle bir takım olma yolunda ilerleyecek. Bu konuda geri dönüşümüz olmayacak. Daha enerjik oyuncular ve bu enerjilerini sahaya sürekli yansıtan oyuncular olarak devam edecek."

3 yorum:

 1. Birde bu diyalogdan ne anladığını yazaydın güzel olurdu:)

  Bana bir 10 sene verin mi demek istiyor. Görünen gelişim hızı biraz öyle:)

  YanıtlaSil
 2. aykut hoca şaşırmış , geçen sene daum sol açık ve yabancı santrafor istediğinde kaşlarını çatıp daum a sırtını dönmüş , ayıp olmasın diye de gökhan ünal ı transfer edip al gol kralı bunu kullan demişti , ne ilginçtir ki fb 15 tane gol kaçırarak şampiyonluğu yitirdi , ama nedense bu kaybedişi daum a bağlayanlar çok , acaba o sabah daum ölseydi mesela fb şampiyonluğu kazanamaz mıydı ? iş tek maça kalmış , artık onu daum kazanamaz onu başkan klüp taraftar camiya futbolcular hatta sportif direktör kazanır veya kaybeder , aykut neyi düzeltecek acaba ? fb geçen sene başarılıydı bunu kendileri söylüyor ,başkan demedi mi ? biz başarılıyız diye eeee ! o vakit niye daum u gönderdiniz sn. başkan ve sportif direktör ! Alex i bu psikopat rijit ruh haline getirmek için mi ?

  YanıtlaSil
 3. iyi bir yorumcu olurmuş aykut'tan. yazık etmiş kendisine. hala geç değil aslında..

  YanıtlaSil