19 Ekim 2010 Salı

Derbi Öncesi Güven


3 haftada alınan 9 puan ve atılan 13 gol. Galatasaray maçına daha iyi bir şekilde girilemezdi herhalde. Gerçi özellikle Kasımpaşa ve Konya güçsüz olduğu için bu kadar gol atabildik ama takımda skorlardan bağımsız bir performans artışı var. Örneğin, Mehmet Topuz... Maç öncesi oyunun kilidi Mehmet Topuz ve Özer ikilisi demiştim, Mehmet Topuz maç içinde spikerlerin de hakkını verdiği gibi gayet güzel oynadı ve derbi öncesi güven verdi.

Emre, Özer ve Mehmet Topuz'u bir arada görünce ben 4-3-3 oynayacağımızı düşündüm maçtan önce. Ama Aykut Hoca Alex'in bölgesinde Özer'i düşünmüş, 4-2-3-1'i planlamış. Özer'in sakatlanmasıyla birlikte önce Niang geçti o bölgeye, birkaç dakika sonra da Semih.

Konyaspor yakaladığı ilk önemli fırsatı değerlendirdi ve güzel bir gol attı. Oyun 1-1'e geldiğinde dahi içimde bir şüphe yoktu puan kaybına karşı. Ziya Doğan'ı ve Konyasporlu futbolcuları çok eleştirdi Fenerbahçeliler Twitter'da gördüğüm kadarı ile, ama bu noktada biraz düşünmek ve dengeli davranmak gerekir. Elbette ben de hiçbir futbolcumuzun sakatlanmasını istemem. Tamam, gereğinden fazla sert oynadılar. Ama Konyaspor'un gücü belli. İlk 11'lerinden Fenerbahçe'ye, Galatasaray'a veya Beşiktaş'a isteyeceğiniz bir futbolcu dahi var mı soruyorum size? Çok değil, örneğin bir Emenike, bir Cangele falan olsa bu takımda çok değişirler ama yok. Yumuşak oynasalar, maçın sonucu daha başlamadan belli olur. Bu oyuncularla, Fenerbahçe karşısında 6-7'den az yemezler. Konyasporluların futbolcularımızı kasti sakatlamak istediğini söyleyenler, "Emre Belözoğlu, Baros'u bilerek ve isteyerek sakatladı" diyenlerle aynı düşüncede olmuş olmazlar mı? 7 sene önce Elazığ'ı 7-1 yendiğimiz maçı aklınıza getirin. Elazığ 1-0 öne geçmişti, fakat hocaları Ümit Turmuş buna rağmen ofansif futbola devam ettirmişti takımını ve o gün 13-14 tane gol atabilirdik. O kadar uzağa gitmeye de gerek yok, Kasımpaşa-Trabzon maçının özetine bakın bir. Ziya Doğan'ın oyun anlayışını hiç sevmiyorum ama Konyaspor'un başına geçsem ve elimde bu oyuncular/imkanlar olsa, belki ben de bu şekilde oynatırım.

Mehmet Topuz'un dışında Stoch, Dia, Emre, Volkan... Hepsi iyiydi, sırıtan futbolcumuz yoktu bugün.

Derbide Alex'i son yarım saat oynatırım Aykut Hoca'nın yerinde olsam. Niang, Dia, Stoch üçlüsünden biri formsuz olsa tamam ama üçü de formda. Ayrıca Alex'in son 30 dakika oynayıp tüm gücünü sahaya yansıtması daha mantıklı. Diğer türlü oyun zora girerse, son dakikalarda yorulduğu için duran toplar dışında etkili olamıyor. Neyse, derbiye daha çok var, buna tekrardan değinirim.

Özer'e de çok geçmiş olsun, ilk başta çok kötü haberler aldık ama durumunun o kadar kötü olmadığı ve hatta haftaya oynayabileceği söylendi.

1 yorum:

  1. Yazı için teşekkürler. Özer ile ilgili iyi haber verdin. umarım istihbaratın doğrudur. Özer sahada kaldığı sürece takımı için çalışan değerli bir genç

    YanıtlaSil