13 Ekim 2010 Çarşamba

Yabancı Kontenjanı Efsanesi


Post fotoğrafını bilerek seçtim. Emre'nin "Geçen sene yılın takımı olan İnter'de oynayan İtalyan yok gibiydi, e İtalya Milli Takımı'nın da bulunduğu durum ortada." cümlesinin üzerine koydum. 2006'nın Dünya Şampiyonu İtalya. Şimdi AB dışından tek yabancı transfer edebiliyorsunuz. O dönemde 11 tane Brezilyalı'yla çıkabilirdiniz sahaya.

Milan 2005'te İstanbul'da Liverpool'a yenilirken ilk 11'inde dört İtalyan vardı. 2003'te İtalyanların arasında geçen Şampiyonlar Ligi Finali'nde maça başlayan 11'lerde ise 12 İtalyan futbolcu vardı. Sonuç 2006 Dünya Kupası'nın Şampiyonu İtalya.

İspanya'da AB dışından üç yabancı oyuncu oynatabiliyorsunuz. AB içindense dilerseniz 11 tane alabilirsiniz. Mesela 2006'da Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olan Barcelona'nın finaldeki 11'inde sadece 3 İspanyol var. 2009'da bu rakam altıya çıkmış. Real Madrid ve Inter meselelerine girmiyorum bile.

Bu iki lig de dinamikleri açısından bizimkine benziyor. İki ligden de yurtdışına fazla oyuncu ihracatı olmaz. Almanlar, Fransızlar gibi değillerdir o konuda. İyi oyuncuları genelde kendi liglerinde oynar. Bir dönem baş altı İtalyan topçular İngiltere'ye gitmişti. Ama Pirlo, Totti, Del Pierro gibi isimler yurtdışına gitmeyi sevmez. İspanyollar da bu konuda benzerdir. Hatta buna İngilizleri de ekleyebiliriz.

Dolayısıyla yurtdışına oyuncu ihraç etmiyoruz, yabancı oyuncu kısıtlaması da kalkarsa Milli Takım çöker önermesi bana pek geçerli gelmiyor. Zira elimizde biri tarihinde ilk defa biri de 24 sene sonra Dünya Kupası kazanan iki antitez var. Sorun çok daha farklı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder