14 Şubat 2011 Pazartesi

"Hikmet Karaman'a Kadar Düştük Mü?"


Hikmet Karaman Manisaspor'un başına 5. haftada geçti. İlk 4 haftada tek 1 puan dahi alamamıştı Hakan Kutlu yönetimindeki Manisaspor. Şimdi 31 puanları var, yani 17 haftada 31 puan topladılar ve bu 17 maçın 10'unu kazandılar... Bu süre zarfında 30 gol atıp 21 gol yediler. +9 averaj... Hikmet Hoca'nın ilk maçında deplasmanda Trabzonspor'u yendiler 3 atarak. Aynı şekilde yine 3 atarak İnönü'de de Beşiktaş'ı. Galatasaray'ı da yendiler yine İstanbul'da, tek fark 3 değil 2 atmaları.

Aynı 17 haftada Galatasaray 23 puan toplayabildi. 17 maçın 7'sinde güldüler.

Devre arasında yaptığı transferlerle 17'de 17 hedefleyen Beşiktaş'ın ise Hikmet Karaman Manisaspor'un başına geçtiğinden beri Galatasaray gibi 23 puanı var. Sadece 6 kez kazanabildiler.

Bunları niye mi yazdım? Rijkaard'ın ayrılacağı dönemde Hikmet Karaman'ın adı geçti Galatasaray için. Hikmet Karaman'ı seversiniz sevmezsiniz, sizin bileceğiniz iş. Oynattığı futbol sizin tarzınıza uygun olmayabilir. Fatih Terim özentisi diyebilirsiniz. (Ben de bazı hareketlerini çok benzetiyorum) Veya ne bileyim başka bir özelliğini tutmuyorsunuzdur.

Ama yabancı hocalara kurtarıcı, adeta peygamber gözüyle bakılırken, Hikmet Karaman ve onun gibi birkaç hocaya 2. sınıf muamelesi yapmak, son derece ayıp. "Bu mu çalıştıracak benim koskoca kulübümü yaaa, nerede vizyon?", "Golcü olarak da 2. Lig B Kategorisi'nin gol kralını alalım o zaman ehehehehe", "Buna olsa olsa attan inip eşeğe binmek denir" vs. bir sürü yorum yapıldı Hikmet Karaman'ın adının Galatasaray'la anıldığı zaman.

Yok bu adamlar daha ne yapsın 3 büyük takımlarda şans yakalamak için, söyleyin de bilelim. Galatasaray'dan gönderilen Mehmet Güven'i parlatmadı mı? Kalecileri İlker ve eski Fenerbahçeli Recep, kim ister kalesine? Murat Erdoğan 35'ine geldi, geçen sene Kasımpaşa'daydı. Ömer Aysan'ı Trabzon gözden çıkardı, aldılar. Yiğit İncedemir'i Milli Takım'a kadar yükseltti. Dün Antalya'ya deplasmanda 4 attılar. Yedek kulübesindeki 3 Türk futbolcuyu hangi biriniz tanıyor? (kaleci Recep dışındaki) Ahmet İlhan Özek, Bülent Cevahir ve Bekir Yılmaz. 3'ünü de yolda görsem tanımam, isimlerini de çıkartamam çok büyük ihtimal biri sorduğunda. Yaptıkları yetmez, bu kadroyu ilk 2-3'e sokmalı, belki o zaman düşünürüm diyorsanız, açın FM'de deneyin derim.

Hal böyleyken ve yukarıda yazdığım puanlar, galibiyetler ortadayken, bana Arda sakattı, Quaresma cezalıydı, "Alex ameliyat oldu 4 ay yok, eyvah ne yapacağız?" ile gelmeyin.

Şimdi bunu yazdım ya, biri çıkar hemen ordan "Türkleri koruyorsunuz, yabancı düşmanısınız" der. Hiç alakası yok. Başarılı olduktan sonra Türk olmuş, yabancı olmuş ne farkeder? Bizden oldukları için tabii daha yakın hissederim, sadece o kadar. Ülkemizde vasat kadrolarla çok başarılı olan marka yabancı hocalar var da biz mi savunmadık? Bir gün de Şota'yı yazarım, 20 maçta 39 puan yaptılar... Zaman zaman kızsam da -o da eskisi gibi olmadığı için- Daum'u hep savunan da benim, Alman köylüsü diye dalga geçilen Lorant'ı savunan da.

Şu kadroyla ortalama bir Türk hoca Beşiktaş'a 21 maçta 32 puan aldırsaydı, vallahi bir daha Beşiktaş ilçesinin sınırlarından içeri giremezdi, yalansa yalan deyin. İşin aslı şu ki, bizi Türk hocaları korumakla suçlayanlar, Kiralık Konak'taki hayranı Seniha gibiler. Bizimkisi Türk hoca korumaktan ziyade, gariban takımlarda başarılı olan hocaları savunmak.

Neyse yazı iyice farklı bir noktaya gitmeye başladı, daha fazla uzatmayayım...

2 yorum:

  1. Adamın ne yapacağı geldiği günden belliydi zaten :D

    http://www.goal.com/tr/news/232/spor-toto-s%C3%BCper-lig/2010/09/14/2118576/karaman-manisasporu-%C5%9Fampiyon-yapmak-istiyorum

    YanıtlaSil
  2. nokta.

    eline sağlık kardeşim.

    YanıtlaSil