7 Mart 2011 Pazartesi

Doğuştan Şanslı Bir Takım: FK Krasnodar


Sevgili abim Efkan Bucak, blog'umuza özel bir yazı yazdı. Kendisine bir kez daha teşekkür edip sizi bu güzel yazıyla baş başa bırakıyorum...

Rusya Süper Ligi’nin ‘Moskova Büyükşehir Belediyespor’u sayılabilecek FK Moskova’nın geçen sezon maddi sıkıntılarla liglerden çekilmesinden sonra ikinci bir yaprak dökümü bu sezon yaşandı. Biz Torpedo Moskova taraftarlarının kardeş kulüp bellediği ve ilişkilerimizin çok iyi olduğu Saturn Ramenskoye Kulübü faaliyetlerini sona erdirdi. Moskova Eyaleti (Oblast’ı) Yönetimi’nin sahibi olduğu ve tam ismi Satürn Moskova Bölgesi Ramenskoye geçen sezon ligi 10. sırada bitirmesine karşın, 800 milyon ruble’ye yaklaşan borçları nedeniyle kepenkleri kapattı.

Bu durumda lige yeni bir takım alınması gerekiyordu. Geçen sezon FK Moskova’nın yerine 2. lig'de üçüncü olan Alania Vladikavkaz alınmıştı. Kurallar gereği Saturn’ün yerine üçüncünün alınması gerekiyordu ancak ne üçüncü Nizni Novgorod ne de dördüncü Kamaz ‘kriterleri yerine getirmedikleri’ için Rusya Süper Ligi yönetimi tarafından tercih edilmediler (İlk ikiye girseler alınacaklardı ama değil mi!) ve piyango, beşinci sıradaki FK Krasnodar’a vurdu. Böylece, Rusya Süper Ligi tarihinde ilk kez Moskova dışından bir kent ligde birden fazla takımla temsil edilme hakkını elde etti.

FK Krasnodar’ın yükselişi epey hızlı… Rus petrol ve metal zengini Sergey Galitsky tarafından 2007 yılının sonlarında kurulan kulüp, 2008’de 2. Lig’den mücadelesine başladı. İlk senelerinde üçüncü oldular ancak üstlerindeki iki kulüp maddi olarak bir üst ligde mücadele edecek güçte olmadıklarından 1. Lig’e çıktılar. Burada iki sezon geçiren Yeşil-Siyahlılar, yukarıda anlattığımız şekilde Süper Lig’e alındılar.

FK Krasnodar, Rusya’da özel şahsa ait ender kulüplerden. Çok Modern bir antrenman tesisleri var ancak maçlarını Kuban Krasnodar’la aynı sahada oynuyorlar. Maçlarını ortalama 6.250 kişiye oynuyorlar ki bu rakam Rusya standartlarında oldukça yüksek!

Kuban Krasnodar’ın Rusya’da asansör takım olarak ün yaptığını bilen biliyor. FK Krasnodar, kentin makus talihini değiştirebilecek mi, göreceğiz…

1 yorum:

  1. Sergei galitsky petrol ve maden zengini degildir. Zenginligi Rusyanin en buyuk ikinci perakende zinicirine sahip olmasindan kaynaklanmaktadir. FK Krasnodarin su anki antreman tesisleri aslinda cok modern sayilmaz ancak ciddi bir butce ve devlet destegi ile oldukca modern bir tesis yapimina baslamistir. Bizdeki Genclerbirliginin tesislerine benzetirim. Nerden mi biliyorum? O tesislerin insaatini bir turk firmasi yapiyor. Hatta insaatin ikinci asamasinda bir de yeni stad yapilacak.

    YanıtlaSil