15 Aralık 2011 Perşembe

18 Sene Öncesi...


Milliyet'in arşivinde bir şey ararken, gözüme bu haber çarptı ve blog'a dönüşü böyle yapmış olayım. 26 Mart 1993'te, Adnan Polat, "Türkiye'de şike var" diye bir açıklama yapıyor. "Beşiktaş'ın yapıp yapmadığını bilmiyorum ama Fenerbahçe'nin Sarıyer ve Ankaragücü maçlarında bazı gariplikler var" diyor. Ayrıca federasyona, hakemlere, kısacası herkese sallayıp ayarı veriyor.

Ertesi gün, Fenerbahçe'de o zaman yönetici olan, şimdilerin kimse tarafından sevilmeyen Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Adnan Polat'a sert çıkarak, şike suçlamasına karşı ispata davet ediyor.

Ben o yılları yaşımdan dolayı pek tabii hatırlamıyorum fakat Mehmet Ali Aydınlar'ın şu söylemi beni çok güldürdü, "Bana göre şike suçlaması çok komik. Ayrıca 25 milyonluk bir camiayı zan altına itiyor. Fenerbahçe, Galatasaray'ı her maçta yeniyor. O zaman biz Galatasaraylı futbolcuları da satın alıyoruz." Şimdikinden farklı bir durum yokmuş Galatasaray maçlarında. :)


Daha da ilginci, Adnan Polat, ligin son haftalarında bu kez Beşiktaş'ı suçluyor. "Beşiktaş bu lekeyi temizlesin" diyor Gençlerbirliği maçı için. (Bunu söylemesinin nedeni, İlhan Cavcav'ın önemli oyuncularını Beşiktaş'a karşı oynatmayacak olması) Fakat 4-5 gün sonrasında, yani şampiyonluk maçında, Galatasaray Ankaragücü'nü 8-0 yenip şampiyon oluyor ve bu maç Türkiye'de en azından saha içinde olanlar bakımından şaibeli maçlar listesinde top 5'e girer. Zalad'ı futbolla hiç ilgisi olmayan, bankadan emekli Refik Amca bile tanıyor.

Şampiyonluktan sonra da pek tabii ki Adnan Polat'tan ses seda çıkmamış şike konusuyla ilgili. :) Böyleyken böyle... O zaman kulübü savunan adam durumunda olan Mehmet Ali Aydınlar, şu an Fenerbahçelilerin en azından %80'inin nefreti haline geldi. O zamanların herkesi suçlayan adamı Adnan Polat da, takımı geçtiğimiz yıl isteyerek veya istemeyerek üst sıralardan uzak tutarak, kendini de bir anlamda Metris'ten uzak tutmuş oldu. Adam işi çözmüş beyler. :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder