22 Ağustos 2013 Perşembe

Cevap Beklenen Sorular...

CAS'tan olumlu bir sonuç çıkacağını düşünmediğim için Arsenal maçlarını sadece ciddi bir sınavdan ibaret görüyor(d)um... 3 yemişiz, kötü sonuçlar almışız benim için hikaye... Son 2 sezondur hayatımda görmediğim Türkiye Kupası'nı da kazandığımıza göre, daha önce de söylediğim gibi bu sezon önemsediğim tek şey var, Spor Toto Süper Lig... Ersun Yanal'ın da yerinde olsam içten içe takımın men edilmesini isterdim ve Türkiye Kupası'ndan da çabucak elenmeye bakardım... Burak Yılmaz, Sneijder ve Drogba'lı Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nde mücadele ederken Fenerbahçe'nin sadece lige odaklanması, bana göre sezon sonunda sevinmenin tek yolu...

Galatasaray ile oynanan Süper Kupa maçından önce bir yazı yazmıştım... Takımla ilgili korkularım vardı çünkü. Ersun Yanal'ın bu kadar rahat olması beni delirtiyor, bir o kadar da şaşırtıyordu. Her şeyi gayet güzel planladıklarını, sıkıntı olmadığını söylüyordu. Aradan geçen zaman Ersun Yanal'ı değil, ben ve benim gibi düşünenleri haklı çıkarttı maalesef. Bu takım hala şampiyon olabilir, kaybedilen bir şey yok ama bu anlayışla imkansız... 2003/04 sezonuna da 3-0'lık şok İstanbulspor mağlubiyetiyle başlamıştık ama hikaye mutlu sonla bitmişti...

Tekrarlayacağım ve cevap beklediğim sorulara gelince...

1- Koskoca Fenerbahçe'nin kadrosunda nasıl olur da tek bir ofansif orta saha oyuncusu olmaz? Bir zamanlar Ortega, Rapaiç, Revivo, Ceyhun, Yusuf aynı takımda bulunurken, şimdi yıldızları geçtim, vasat bir yıldızcık bile yok. Sen öyle veya böyle son haftalara kadar yarışa tutunabilirsin. Ama öyle bir gün gelir ki tek bir adamın maçı alması gerekir...

2- 6+0+4 kuralını bilmeyen kalmadı... Fenerbahçe'nin nasıl olur da en azından kulübede oturacak tek bir yerli forveti olmaz? Elinde 4 forvet var, hepsi de yabancı... Bravo, çok güzel plan-proje... Alınan kötü sonuçların ardından kesinlikle transfer yapılacaktır. Peki iyi sonuçlar alınsaydı, yerli golcüsüz devam mı edilecekti?

3- Bu nasıl bir düzgün kadro yapısı ki, eldeki orta saha oyuncularının %90'ı merkez oyuncusu... Eldeki sol açık ve sağ açıkları birer birer gönderiyorsun, yerlerine adam almıyorsun. Biri bana çalım atıp, adam geçecek kanat adamlarımızı sayabilir mi?

4- Fenerbahçe'nin 2000'li yıllardaki en büyük artısı duran toplardı. Maçlara erken girip Pierre van Hooijdonk'un frikik çalışmasını izlemek, 90 dakikanın tamamından fazla keyif veriyordu bana. Alex, Revivo, Rapaiç, Ceyhun, Roberto Carlos, Tümer vs. derken nice güzel frikik golü izledik. Nobre, Tuncay, Lugano, Luciano ve birçok oyuncu kornerlerde, Alex'in kullandığı serbest atışlarda az mı gol attı? Peki şimdi? Mevcut kadroda duran top ustası diyebileceğimiz kim/kimler var?

5- Diego Lugano, 2010/11 sezonunda ligde 7 gol attı... Başta Karabükspor maçında attığı gol olmak üzere birçok golü de galibiyetlerde önemli rol oynadı. Peki soruyorum... Stoperleri geçtim, şu takımda hangi orta saha oyuncusu 7 gol atar dersiniz? Emre mi, Meireles mi, Topal mı? Yoksa daha şimdiden bazı yazarlar tarafından satılsın denilen Salih mi? Bu rakamlara ulaşma potansiyeli olan 2 isim var. Biri Cristian, diğeri Alper Potuk. Cristian, teknik direktör olsam bu takımdan acilen göndereceğim 2 futbolcudan -diğeri de Meireles- biri. Gerçi asıl suç onda değil... Önlibero olarak aldığın adamdan Alex yaratmaya kalkarsan, elbette bir yerleri kalkar ve defansı sallamaz, kendi çapında takılır. Alper de iyi oynamasına rağmen yedek bırakılıyor en önemli maçta. Hem de Eskişehirspor'da da hocası olan adam tarafından. Fenerbahçe orta saha oyuncularından hücumda gerekli katkıyı sağlayamazsa nasıl Galatasaray'ı geride bırakabilir? Felipe Melo-Selçuk İnan ikilisi en kritik sezonda ligde 25 gole ulaşmıştı...

6- Bir Holmen vardı? Holmen, Aykut Kocaman'ın transferi olabilir, Ersun Hoca istemiyor da olabilir... İstemiyorsan kiralarsın bir yere en kısa sürede... Ama unutulmasın ki beğenilmeyen Holmen geçtiğimiz sezon ligde 11 gol attı.

7- Diğer bir soruma gelince... Dirk Kuyt, Mehmet Topal gibi isimlerin şu anki Fenerbahçe 11'i için yeterli olmadıklarını düşünen bir ben mi varım? Hedef 2.'likse sorun yok. Ama tek hedef şampiyonluksa bence bu iki isim de maalesef yeterli değil. Yeterli görmediğim çok isim var da, Kuyt ve Topal çok fazla övüldüğü için yazıyorum bunu. Önemli yeteneklerin olduğu, yaratıcılığın zirve yaptığı bir 11'de ikisi de müthiş işler yapabilir. Özellikle Kuyt'ı çok seviyorum, her zaman Fenerbahçe kadrosu içinde yer almasını isterim. Yatçaz-kalkçaz Meireles gibi sorumsuz değil. Adamın kralı... Ama o bölgede sadece çalışkanlıkla, gayretle olmuyor işte... Muhtemelen anlatamadım kafamdakini... Şöyle söyleyeyim, belki daha iyi anlaşılır. Takımda Alex, PVH gibi büyük yıldızların olduğunu düşünün. Onların alıp sürüklediği takımda en düz adam bile çalışkanlığıyla büyük yarar sağlayabilir. Deniz Barış, Selçuk Şahin örnekleri gibi. Sadece defansif görevlerini yapsalar yeterlidir, nasıl olsa kilidi açan birileri vardır. Ama şu anki takımda büyük topçular olmadığından, çalışkanlık, mücadele bir yere kadar. Düzlükten sürünen bir takımda onlar daha da çok göze batıyor ve ben de buradan gelip eleştirmek zorunda hissediyorum kendimi.

8- Aslında ilk 7 madde boşunaydı. Asıl soruya geleyim... Aziz Yıldırım, ne zaman çekeceksin ellerini Fenerbahçe'nin üzerinden? Yaptıkların ve yap(a)madıkların yetmedi mi?

1 yorum: