7 Ağustos 2013 Çarşamba

Kulübede Golcüsü Olmayan Fenerbahçe...


Fenerbahçe'nin bu sezonki en önemli hedefi lig şampiyonluğu. Galatasaray'ın üst üste 3. kez şampiyon olmasını engellemek. Yöneticilerden, Ersun Yanal'dan taraftara umut verici açıklamalar geliyor. 6+0+4'e hazır olduklarını, bir sıkıntılarının olmadığını söylüyorlar. Yahu bu nasıl iştir anlamıyorum. Sanırım 6+0+4'ün yabancı oyuncuları bir şekilde takıma adapte etmek olduğunu düşünüyorlar. Bu çıkan yeni yabancı kuralı, yabancı oyunculardan çok yerli rotasyonunu ilgilendiriyor bana göre.

Lig başlamak üzere, transfer sezonunun başlamasından bu yana haftalar geçti, Galatasaray maçına günler kaldı... 6 yabancının da sahada olacağı düşünülürse, Fenerbahçe'nin kulübede tek bir golcüsü olmayacak. Çünkü kadroda Semih'in de ayrılmasıyla birlikte tek bir yerli golcü kalmadı. Fenerbahçe'nin son Salzburg maçında kulübesinde şu oyuncular oturuyordu: Mert, Hasan Ali, Bekir, Selçuk, Alper, Salih, Caner. Bunun sakatlığı var, kırmızı kartı var. Sow, Emenike gibi yıldızlar her zaman formda olacak diye bir şey de yok. Kuraldan dolayı Webo'yu da kenarda oturtamayacaksın... Belki ilerleyen haftalarda Hasan Ali, Kadlec'ten formayı kapar ve ilk 11'de 5 yabancıyla başlar Ersun Yanal, Webo'yu da kenarda oturtur. Ama Salzburg maçlarına dahi 8 yabancıyla çıktığına göre, genelde 5+1'le başlayacağını sanmıyorum. Bir ara Cenk Tosun'un adı geçti, alınmadı. Başka yerli hücum elemanı gündeme geldiyse de ben hatırlamıyorum.

Galatasaray'ın kulübesinde her an gol atabilecek; geçen sezon özellikle ilk yarıda kritik goller atan ve sezonu da 12 golle tamamlayan Umut oturacak. Fatih Terim gerekirse Burak'ı bile ligde bazı maçlarda 2. yarı oynatır, böyle bir avantajı var... Ama senin elinde bir genç Semih'in, 19 yaşında ligde 9 gol atan ve 2000/01 sezonundaki şampiyonlukta önemli payı olan Serhat Akın'ın bile yok. Bunlara rağmen de planlamamızı yaptık, sorun yok açıklaması yapabiliyorsun.

Başka bir örnek vereyim. Sakatlık, ceza olmadığı takdirde Fenerbahçe lige Emre, Mehmet Topal ve Meireles orta sahasıyla başlayacak. Alper ve Salih zorlayacaklardır ama şu an için kulübede gözüküyorlar. Benim çok umutlu olduğum Alper Potuk, kariyerinde yaklaşık 200'e yakın maça çıkmış ve toplamda sadece 8 golü var. Hadi 10 de... 20 maçta 1 gol eder... Salih de benzer şekilde. Elit taraftarların beğenemediği, gerçek Anadolu topçusu Erman Kılıç'ın ise son 3 sezonda lig+kupada 28 golü var. Colin Kazım da yerli statüsünde oynadığı için büyük artı Galatasaray için. Her zaman lazım olur.

Sözün özü, Ersun Yanal liglerin başlamasına bu kadar kısa bir süre kala nasıl böyle rahat açıklamalar yapıyor anlayamıyorum. Bir değil, iki tane yerli hücum silahı lazım Fenerbahçe'ye. Sırf Adem Büyük alınsa bile 34 maçlık maratonda ne kadar yararlı olacağı görülecektir...

Salzburg maçlarındaki defans zaafiyeti ise başka bir yazının konusu...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder