9 Mart 2010 Salı

Aykut Kocaman Üzerine

Foto: Milliyet Arşiv

Şimdi çocukluk günlerime dönüp uzun uzun yazmaya, okuyanları yormaya gerek yok. En sevdiğim 3-5 Fenerbahçeli futbolcunun listesini yapsam, Aykut o listede her zaman yer alır. Kredisi bende sonsuzdur. "İstenilen şartlarda" Fenerbahçe'nin teknik direktörü olsun, her türlü kötü sonuca razıyım. Ağzımı açmam. Eğer olur da hakkında tek kötü söz söylersem bu post'u hatırlatırsınız. İster Galatasaray'dan 7 yiyelim, ister Pendik'e değil mahalle takımına elenelim. Bunu Aykut'un teknik direktörlüğüne çok güvendiğimden, elbet başarılı olacağından söylemiyorum. Sadece "Aykut Kocaman sevgisi".

Fenerbahçe'de sportif direktör olarak göreve getirildiğinde çok sevinmiştim. Sevinmiştim ama Aziz Yıldırım varken istediklerini yapamayacağını biliyordum. Hüzünlü bir sevinçti benimkisi. Sırf Fenerbahçe'de görev almak için kabul etmişti bence Aziz Yıldırım'ın teklifini. Üstelik bu görevi reddetse çok büyük tepki alırdı. Yazılarımı okuyanlar ve beni az çok tanıyanlar, Aziz Yıldırım'ı pek de sevmediğimi bilir. Görevi uzun süre önce bırakmalıydı bence, bırakmadı. O başkanken ne sportif direktöre ihtiyaç var, ne de menajere.

Bu hep tartışıldı, tartışılmaya da devam ediliyor. Başkan çıkıp "Sayın Aykut Kocaman'ın görevleri bunlardır." diye net bir açıklama yapmadıkça da devam edecektir. Aziz Yıldırım varken, Aykut Kocaman Daum'u gönderebilir mi? Göndermesini geçtim, fırça atabilir mi? Oyuncu tercihlerine karışabilir mi? Transferleri yaptığı söyleniyor, Daum'un istemediği bir adamı transfer edebilir mi?

Evet soruyorum, Aykut Kocaman'ın neler yaptığını, yetkilerini, görevlerini biri bana anlatsın. Ciddi ciddi çok merak ediyorum.

Onun durumuna çok üzülüyorum. Şu an Fenerbahçe'nin gidişatından bile çok üzüldüğümü söyleyebilirim. Adamın güldüğünü görmedim sene başından beri. Zaten fazla gülmezdi, şimdi hepten gülmez oldu. "Nerden kabul ettim ben bu görevi?!?!" dercesine bakışları. Çevremde onu eleştiren Fenerbahçeliler görüyorum, biriyle ciddi bir tartışmaya gireceğim en sonunda, o olacak. Lille maçından eve dönerken, otobüste iki Fenerbahçeli gidişatı değerlendiriyordu. Biri Aziz Yıldırım'ı eleştiriyordu, diğeri şunu dedi: "Yahu işte büyük başkan artık işlere karışmıyor, sen ne diye hala Aziz Yıldırım'ı eleştiriyorsun ki?! Futbolun sorumlusu Aykut, git onu eleştir. Bak, diğer kulvarlarda ne kadar başarılıyız!" Böyle düşünen birçok Aziz Yıldırım hayranı var.

Aziz Yıldırım gibi "her şey benden sorulur" tipi bir başkanımız, Daum gibi işine zerre karıştırmayan bir teknik direktörümüz varken, sportif direktörlükmüş, menajerlikmiş, hepsi boşa. Olan Aykut'uma oluyor, ben ona üzülüyorum...

Bu yapıda Aykut Kocaman'ın görevi bırakmasından başka bir yol göremiyorum. Fakat bu bir başarısızlıktan sonra olacaksa, çok yazık olur. Yani sezon sonu şampiyon olamazsak ve Aykut istifa ederse/görevi bırakmak zorunda kalırsa, hiç de iyi olmaz. Ama bana şampiyon olsak bile görevi bırakacakmış gibi geliyor.

Dileğim, onu Aziz Yıldırım'sız bir Fenerbahçe'de teknik direktör olarak görmek.

2 yorum:

  1. Beni en çok üzen Aykut gibi az çok türk futbolunu işleyişi heleki feneri bilen birinin Aziz Yıldırıma tampon olacağını bile bile bu görevi kabul etmesi oldu. bu işin böyle olacağını feneri azıcık takip eden herkes biliyordu. Aykut şu an resmen tampon görevi yapıyor. Nerde sezon başı kanal kanal gezen süper şovmenimiz aziz? sıkıntı oldumu Aykut öne sürülüveriyor ne sıfatla konuştuğu belli olmadan. yazık..

    YanıtlaSil
  2. Sekhranikos: aşağı yukarı aynı şeyleri söylüyoruz.. sen biraz daha sert söylemişsin. :)

    YanıtlaSil