19 Ağustos 2012 Pazar

Fenerbahçe'nin Esas Sorunu...


Ne benim de çok istediğim kalite oyun kurucunun henüz alınmaması, ne de Sow'un etkisizliği...

Fenerbahçe'nin asıl sorunu yukarıda gördüğünüz iki büyük insanın aşırı formsuz oluşları... Buna paralel olarak da Alex'in 25 gün sonra 35'ini bitirip 36'sına basacak yaşa gelmesine rağmen hala hiç dinlenme fırsatı bulamadan her maça ilk 11'de çıkması ve yedek bırakılma durumunda bile kıyametin kopması... (Bkz: Son Galatasaray maçı öncesi) Zidane futbolu 34'ünde bıraktı, Del Piero 35'inden sonra Juventus'ta daha az süre aldı, (Örneğin son yılında 23 maçın 19'una sonradan girdi.) Aykut Kocaman daha 30 yaşında bu takımda yedek kalıyordu ve yeri geldi en kritik Trabzonspor maçında şampiyonluğu getiren golü attı... (Son 3 maçını 90 dakika izlediğim henüz 32 yaşındaki Ronaldinho'yu da bu Fenerbahçe'de 11'de başlatmam, öylesine kaçak oynuyor ki...)

Lafın özü, orta sahaya o beklediğimiz adam alınmasa bile, bu iki efsane kendini toparladığında ve Alex dinlenme fırsatı bulduğunda Fenerbahçe şimdikinden çok daha iyi durumda olacak...

Son söz, Orhan Şam seni sevmiyorum ve Sow bu sistemin kesinlikle tek santrforu olamaz... Yakında uzunca bir değerlendirme yazacağım inşallah, herkese iyi bayramlar...

3 yorum:

 1. Hayır yanılıyorsun. Aykut'un form tutması gibi bir durum hiç olmayacak. Israrla ve inatla mum alevini harlamanın anlamınedir. Olmuyor, olmayacak. Öyle bir marj yok zaten. Nitekim önce mental manada bir kapasite olması gerekir form tutulması ya da tutulmaması için.
  alex konusuna gelince. Alex aslında formunda. Defansa gelip oyunu kurmak zorunda oluşu alex'i kısıtlıyor. Alex bir gün yedek kalacak evet ama bu Aykut zamanında olursa çıbançıkmaya başlıyor. Nitekim Aykut'u an be an ipten alan bir isim varsa o da Alex'den başkası değildir.
  Sözün özü, bir çok yerde taktikler, transferler, orta sahalar, kağıt üzerinde hülyalar havalarda uçuşuyor. Bu çözümlemelerle günü kurtarır, Ordu'ya, Elazığ'a, Akhisara'a 3-5 sallarız (ki artık bırakın sallamayı, kaleye şut çekmeden maç tamamlıyoruz),basın gazı verir, iki maç sonra annemizin liginde devam ederiz.
  Yineleyeyim, sıkıntı olmamasında, olmuyor olmasında değil, olmayacak olmasındadır.

  YanıtlaSil
 2. aykutun forma gireceği falan yok.ne yazıkki dediğin gibi Alex yedek kaldığında kıyamet kopuyor.yedek kalınca illa hocayla sorun yaşamış gibi yansıtılıyor.aykut hocada hem basın hemde taraftar baskısıyla onu yedek bırakamıyor.ama şuan yedek bıraksa bence daha kötü olacak.çünkü bu takımın en zeki oyuncusu O.oyun zekasında alexle yarışabilecek bir oyuncumuz yok.koca transfer dönemi bitti hala transfer yapmadılar.şaka gibi ya.(tino costa,valero falan alınamadı.özellikle Valero 10 numara oyuncuydu)oyun zekası alex'e yakın bir kuyt var, bir de stoch.belki krasicide sayabiliriz.bu oyuncuların zekası alexe yaklaşamaz ama alex olmadığında elimizde bir tek onlar kalır.bence bu oyuncular alex olmadıkça bi halt edemez.öyle bir şeyki top 5 dakikada anca orta sahamızı geçiyor.alex orta sahaya gelmese yada stoperler gelişine abanmasa top orta sahamızı geçmeyecek.Alex'in zaten bir gram kondisyonu var( 36 yaşında) oda ortasahaya gelmesiyle bitiyor.mehmet topal-baroni-selçuk şahin ortasahasıyla forvete değil sow,messiyi koysan yine etkisiz oynar.bu takım şu anki sikindirik ortasahasıyla bir halt beceremiyor.Alex olmasa hiçbirşey yapamaz.top ona geldiğinde,kuyta falan geldiğinde yine birşeyler yapıyor adamlar.bu takımda gökhan,volkan,yobo,sow,krasic,stoch,mehmet topuz,kuyt ve alex dışındakiler bir halta yaramaz.

  YanıtlaSil
 3. Gençlere güvenmiyor, hatta çok futbolcuya güvenmiyor. Kafasında sabit isimler var ne olursa olsun bunlar değişmiyor. Forma adaleti yok takımda e doğal olarak da futbolcu da aykuta güvenmiyor. Bence takımda temel sorun bu yoksa kadro yeterli. Kimi hoca var öldü denen adamı diriltiyor aykut hoca var kimleri söndürdü ama hakkini yemeyelim selçuk olsun özer olsun yeniden doğacaklar inanıyorum ben:)

  YanıtlaSil