8 Şubat 2011 Salı

Cruyff Fenerbahçe'de!


4 Nisan 1981 tarihli Milliyet haberi. Futbolculuk yaşantısının son yıllarını geçiren Cruyff, Amerikan gazetelerine göre Fenerbahçe ile anlaşmış ve 43 maç oynayacakmış.

Haber şu şekilde,

Dün Amerika'daki tüm gazetelerde bomba gibi bir haber çıktı... Manşetler aynen şöyleydi: "Cruyff ünlü Türk takımı Fenerbahçe'ye transfer oldu." Yazı şöyle devam ediyor: "Halen Dünya'nın en iyi futbolcusu ve her maçta muazzam tehlikeler yaratmaya 34 yaşında bile devam eden Cruyff, Fenerbahçe'de 43 maç oynayacak."

Cruyff'un Fenerbahçe'den maç başına 734 bin lira alacağını da belirten gazetelerin, son satırları da şu şekilde: "Yazık... Cruyff çok ucuza gitti. Şu anda Amerika'daki tüm kulüpler onu kaçırdıklarına yanıyorlar..."

Not: Haberin devamını da birazdan yazacağım.


Ertesi günkü Milliyet'te de haber yer bulmuş. O sırada İspanya'da 2. Lig'de Levante'de oynuyormuş Cruyff ve kulübün basın sözcüsü açıklama yapmış. Ayrıca Ali Şen'in açıklamalarına da yer verilmiş.

Levante yöneticisi, "Cruyff isterse ayrılabilir ama Fenerbahçe'ye gideceğini sanmıyorum." demiş. Ayrıca, söylediğine göre Cruyff o dönem kulübün hasılatının yarısını alıyormuş ve kulüp net 18 milyon elde ediyormuş. Bunun yarısını kazanan Cruyff'un, maç başı 750 bin lira'ya transfer olma ihtimalinin çok düşük olduğunu belirtmiş.

Ali Şen ise, İsa'nın jübilesi sebebiyle Almanya'da yapılan üçlü turnuvada Cruyff ile görüştüğünü söylemiş. Haberlerin bu nedenle çıkmış olabileceğini belirtmiş. Ali Şen Cruyff'la uygun koşullarda anlaşmış ama başkan olmaması sebebiyle -daha önce dış ilişkiler koordinatörüymüş- transfer yatmış.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder